18 Април 2024четвъртък22:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Изчерпано!

/ брой: 120

автор:Аида Паникян

visibility 1858

Не става въпрос за обувки "Лубутен" или чанта "Гучи", нито дори за домати или хляб. А за болнични легла. При това за лечение на болни от КОВИД-19 (стр. 2). От години управниците ни внушават колко много болници има у нас, колко много са леглата, дори трябвало да ги съкращаваме, за да се мерим с другите европейски държави. Е, все някак се забравя за съдържанието в техните и нашите болници, за начина на употреба на техните и на нашите болнични легла. 

През февруари малцина си даваха сметка, че КОВИД-19 ще бъде освен всичко друго и изпит за здравните системи по света. България не направи изключение. Едно елементарно и повърхностно заключение: докато МОЛ-ове и барове бяха затворени, а партитата - неразрешени, системата можеше и да издържи. Най-вече работещите в нея.

Днес виждаме още един аспект на заплахата КОВИД-19 - болници започват да изчерпват капацитета си. Вероятно една от най-ужасните думи за един лекар е да каже на пациента: "Нямаме повече легла!" И тогава се стопяват като лед на африканско слънце всички досегашни уверения на властта. 

Да бе, да, готови сме! Нали уж не бяха запълнени леглата, нали имаше достатъчно? Вятър!Изведнъж се оказва, че места за болните няма...  

Още на 12 март от Министерския съвет съобщиха данни от 2018 г., според които у нас има 53 173 болнични легла, от които 2063 са за интензивно лечение. И пак натъртиха, че осигуреността с болнични легла в страната ни е над средната за ЕС. След заповедите за преструктуриране на част от леглата в инфекциозни (след като години наред държавата нехаеше за тях и поголовно ги закриваше), пренебрегваните и забравени от системата общински болници помолиха част от парите от еврофондовете да бъдат насочени и към тях. Глас в пустиня! Към края на април управителят на НЗОК проф. Петко Салчев съобщи, че "55% от леглата, които са за анестезиология и реанимация, са свободни в момента, а останалите, които са в инфекциозните, белодробните отделения, и тези, които са пряко заангажирани за КОВИД-19 - над 60% са свободни". Месец по-късно здравният зам.-министър Бойко Пенков заяви, че здравната ни система е подготвена за втора вълна на вируса през септември. А къде са свободните легла?

Само че днес, точно днес лекари и сестри подават оставка, но не заради заплати, а защото получават противоречиви сигнали, послания и нареждания от здравните власти. Утре навярно премиерът ще прати здравния министър, а той - някой заместник, във Велинград да успокоява медиците с благи слова и мощни обещания. Вдругиден - в друга болница. И така до края... А междувременно по-вдругиден пак ще бълват заповеди с противоречиво съдържание. Какво ще обещаете на болните в интензивните отделения и на техните близки? 

Днес здравната ни система не е онова, което искахме да е преди 30 години. Наближава 1 юли - 21 години от началото на съвременното българско здравно осигуряване и 20 години от първите плащания на НЗОК. Не това искаха лекарите. Нито пациентите. Никой не искаше затрити лечебни заведения, нито прокудени лекари и сестри, каквито след 20-25 години най-болната нация в ЕС няма да има!

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ