Избраха трасето на газовата връзка със Сърбия
/ брой: 2
Избрано е трасето на връзката между газовите системи на Сърбия и България на наша територия. Освен алтернативна суровина от Европа, интерконекторът ще доведе и чужди инвеститори в западната част на страната, чието икономическо развитие в момента изостава. Това заяви зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгения Харитонова, която представи напредъка на проекта, който се финансира от европейските фондове.
Приключило е предпроектното проучване, извършено от дружеството "Геотех", предстои избор на изпълнител на окончателния технически проект, а през февруари 2014 г. се очаква възлагане на строежа на тръбата. През юли 2015 г. трябва да бъде дадено разрешение за въвеждане в експлоатация на малко повече от 60-километровия български участък, който ще тръгва от Нови Искър край София и през Перник, общините Сливница и Драгоман ще стига до Калотина, където ще е връзката със сръбския участък.
Капацитетът на реверсивната връзка, която ще позволява транспорт на газ и в двете посоки между България и Сърбия, ще е 2 млрд. куб. м годишно. Чрез нея страната ни ще има достъп до газоразпределителния център в Баумгартен, Австрия, което ще позволи диверсификация на вноса на синьо гориво от Централна и Западна Европа и дори от Северно море, както и до газохранилища в Унгария и потенциален достъп до унгарското газово находище Мако.
Прогнозната цена на строежа на българския участък е 96.642 млн. лв. От тази сума обаче реално 80 млн. лв. са за строежа, около 2 млн. лв. са за обезщетения на собственици на земи, през които ще минава тръбата. Също толкова са предвидени за археологически разкопки.