21 Юли 2025понеделник18:48 ч.

Мнение

Изборният политически паразитизъм

Защо АБВ използва име, с което се е легитимирала БСП

/ брой: 64

автор:Дума

visibility 758

Ангел Борисов,
политически технолог

В политиката по време на избори не е новост, нито e кой знае каква политическа технология, чрез идентични или сходни наименования на кандидати, политически партии или коалиции да постигнеш заблуда и грешка при гласуването, които да бъдат в ущърб на определен политически играч. От една страна, това е практика, която може да се използва с цел да бъдат отклонени гласове от конкурентен политически опонент към друг безобиден кандидат. От друга страна, пък, определен политически субект цели да се сдобие с гласове за сметка на друг. Т.е. да бъде един вид изборен политически паразит.

В президентските избори в Украйна освен Юлия Володимиривна Тимошенко се появи и кандидат с името Юрий Володомирович Тимошенко. От екипа на Юлия Тимошенко заподозряха още в самото начало, че това е ход на техните основни политически опоненти, който цели да заблуди избирателите. В Турция пък на местните избори се появи 20-годишен кандидат, чието име съвпада с това на 65-годишния президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган. 

В България през 2001 г. "Националното движение Симеон Втори" не успя да постигне самостоятелно мнозинство в изборите за 39-то Народно събрание благодарение на други две предизборни коалиции - коалиция "Симеон II" и "Национално обединение за Цар Симеон II", които получиха съответно 3,44% и 1,7%. Техният резултат идва не от популярност, а от неслучайното използване на името на Симеон Сакскобургготски. Разчитайки на неговата популярност, играейки като изборни политически паразити, те съумяха да привлекат гласове в своя полза. Не им стигнаха, за да влязат в парламента, но пък лишиха победителя в изборите от възможността да състави самостоятелно правителство.

Именно в изборите за парламент през 2001 г. БСП се яви в предизборен коалиционен формат с името "Коалиция за България". В периода на изборите от юни 2001 до май 2014 г. с името "Коалиция за България" БСП участва с различен брой коалиционни партньори в четири избора за Народно събрание - 2001, 2005, 2009 и 2013 г., по един път в изборите за президент и вицепрезидент на страната и в изборите за Европейски парламент 2014 г. 

За периода от близо 13 години на национално ниво изключение от използването на името "Коалиция за България" от страна на БСП правят само два избора. Изборите за президент и вицепрезидент на страната през 2006 г., когато Георги Първанов и Ангел Марин за втория им мандат бяха издигнати от Инициативен комитет, както и първите избори за Европейски парламент през 2007 г. Има мнения, че използването на името "ПЕС - БСП и ДСХ" през 2007 г. е довело до известно объркване на избирателите на БСП, които вече бяха свикнали с наименованието "Коалиция за България". Доколко това е имало своя принос за загубата на изборите от май 2007 г. на БСП от ГЕРБ с 5215 гласа е въпрос и за размисъл. Безспорно е, че името "Коалиция за България" се превърна в своеобразна разпознаваема марка на БСП. Тя смени името на коалицията, когато реши да тръгне по пътя на отказ от социаллибералния курс, да направи завой наляво и да промени коалиционния формат. 

Това, което прави АБВ за предстоящите европейски избори със създаването на предизборна коалиция под името "Коалиция за България", не цели нищо друго, освен да паразитира по време на изборите на гърба на БСП. Прави услуга в полза на ГЕРБ, и то за втори пореден път на избори за Европейски парламент. Признак на слабост и немощ е, а не на сила и възможности.

От АБВ в момента не са в състояние, както през 2014 г., да привлекат значителна част от левите избиратели, макар да не им стигна за мандат, но не крият, че ще продължат да пречат на БСП. Техните действия са в полза не на левицата, а на десницата. Обслужват я. Идва и резонно въпросът, кой е основният опонент на АБВ - БСП или ГЕРБ?! С това свое поведение те не разширяват влиянието на левицата. Нито пък изграждат втората писта, каквато цел бяха поставили пред себе си, когато се отделиха от БСП. Остава и съмнението дали цялостно водената политика на АБВ спрямо БСП не се извършва с намесата и подкрепата на ГЕРБ - скрита или не. 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 842

/ брой: 132

Диагноза

visibility 877

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 837

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 905

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ