Иван Димов с юбилейна изложба в галерия "Арте"
Художникът изгражда субективно обагрен образен микрокосмос, в който личността намира своите устои, своето упование и смисъл на съществуване
/ брой: 43
Юбилейна изложба - живопис и графика, на Иван Димов бе открита в столичната галерия "Арте" (ул. "Бузлуджа" 31) и може да се разгледа до 18 март.
Настоящата изложба е посветена на 80-годишнината на един от най-ярките и значими съвременни български художници - Иван Димов.
Иван Димов черпи образни елементи и внушения от един богат и наситен със съкровени значения и смисъл микрокосмос, едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Това е сферата на чистите пориви и на неподправения интерес, когато детето се вглежда с открити очи във всичко, което го заобикаля. Той пресъздава цикличността на природните ритми, на единството на човека и природата, на духовната спойка между тях, на състоянието на дълбока емпатична връзка между "Аза" и Всемира, посочва проф. д. изк. Чавдар Попов в представянето на художника.
Художникът изгражда субективно обагрен образен микрокосмос, в който личността намира своите устои, своето упование и смисъл на съществуване. Същевременно авторът обиграва и дава израз на носталгични интонации, съдържащи богат пласт от асоциации и от амбивалентни емоционални състояния. Натурата и въображението, актуалното и споменното, реалността и романтиката са разпределени на равни права в общата аура на картината.
Донякъде условно бихме могли да определим картините, графиките и рисунките на Иван Димов с термина "поетичен реализъм" при цялата условност на подобни формулировки. Липсата на конкретна сюжетика, приглушените и разнообразни преходи и лирични интонации, тоналните акценти, асоциативният подтекст въвеждат в лоното на съзерцателното настроение и възприятие.
В последните си творби Иван Димов уточнява и избистря нови похвати и пластически принципи. Традиционните опозиции "фигури и пространство" или "предмети и среда" губят смисъл и сякаш се превръщат в една цялостна, "жива", "дишаща" и експресивна живописна субстанция, с пулсиращи пространствени планове, близка до същината на абстрактния експресионизъм, пише проф. д. изк. Чавдар Попов.
На откриването на изложбата бе представена и книгата, посветена на художника, от поредицата "Съвременно българско изкуство. Имена" на Националния дарителски фонд "13 века България", от проф. д. изк. Чавдар Попов. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на НФ "Култура".