Италия отмени имотен данък
Непопулярната ставка се премахва и това спаси засега управляващото мнозинство
/ брой: 201
Италианското правителство взе решение да премахне от 1 януари 2014 година данъка върху недвижимата собственост. Данъкът върху основно жилище и земеделски земи, въведен през 2012 година, отпада, потвърди премиерът Енрико Лета. Правителството е решило да отмени данъка до края на годината и вместо него да въведе местен данък услуги от 2014 година. Той бе въведен от предишното правителство на премиера Марио Монти в опит да се подпомогне пострадалата от кризата икономика и да се избегне гръцки "сценарий".
Сега италианците вече могат да дишат по-спокойно, данъкоплатците ще получат обратно парите си. Анджелино Алфано, вицепрезидент и генерален секретар на партията на Силвио Берлускони "Народ на свободата", обяви: "Мисията е изпълнена". Всъщност още по време на предизборната кампания Берлускони гордо обяви, че този данък ще бъде премахнат. Партията му дори заплаши да напусне коалицията, ако това не бъде направено.
Предшественикът на Лета и трети коалиционен партньор Марио Монти силно разкритикува решението. Професорът по икономика, който ръководеше Италия за една година след оставката на Силвио Берлускони по пътя на реформите, обвини партията на премиера, че се е "навела" пред "Народ на свободата" на Берлускони. По време на парламентарните избори обаче партията на Монти се представи зле и затова бившият премиер признава, че сега няма възможност да упражнява влияние. "Европа иска Италия да има данък върху недвижимите имоти, така че данъчната тежест за предприятията да може да се намали, което ще увеличи производителността", каза той.
Премиерът Енрико Лета, чието коалиционно правителство положи клетва през април, заяви още през май, че непопулярният данък върху основното жилище на италианците ще бъде премахнат, а 1 млрд. евро ще бъдат вложени в програма за заплащане на отпуските.
Премиерът трябва да балансира между обещанията да държи бюджетния дефицит под тавана от 3% от БВП, определен от ЕС, и приоритетите на коалицията му, която беше съставена след месеци политическа парализа.
Сегашното решение за премахване на данъка засяга някои селскостопански сгради, но не и луксозните домове. С влизането в сила на решението обаче сега правителството трябва незабавно да намери 2 млрд. евро, за да помогне на местните власти, които зависят от данъка, да финансират общинските услуги. По изчисления на правителството премахването на налога ще лиши хазната от 4 млрд. евро. Лета вече отложи увеличаването на ДДС и "замрази" плащането на задълженията по извънредния имотен данък, докато се вземе окончателно решение за премахването му, припомня Ройтерс. Така плащанията по имотния данък за юни, който засягаше около 15 млн. къщи, бяха изтеглени за септември, а цялостната реформа на системата за имотни данъци трябваше да бъде завършена до 31 август.
По-важни от тези сметки и техническите подробности обаче е символичната стойност на споразумението между коалиционните партньори "по принуда", които управляват заедно от април. Партията на Берлускони поиска спиране на данъка и заплаши с правителствена криза. "Би било чиста лудост да захвърлим всичко сега", отвърна с безпокойство за доверието министър-председателят на Италия Лета. "Вместо да мислим за правителствена криза и избори, би било по-добре да се работи върху правилните решения за Италия", заяви той.