Италия е на ръба
Правителството на Берлускони е пред разпад, а премиерът се опитва да си върне европейското доверие с многословни обещания
/ брой: 245
Италианският премиер Силвио Берлускони пристигна за срещата на върха на ЕС в Брюксел със споразумение в последния момент по изискваните от Европа икономически реформи в замяна на нейната солидарност, но острото недоволство от Италия се запазва, тъй като страната е смятана за слабото звено в еврозоната. Помолен да представи твърди ангажименти за намаляване на колосалния дълг на Италия от 1,9 трилиона евро (120% от БВП), за да успокои пазарите, Берлускони успя да постигне само минимално споразумение, защитаващо пенсионната възраст от 67 години, преговорите по което показаха нестабилността на правителствената му коалиция.
Италианският премиер разочарова поддръжниците си. Един от приближените му го нарече "Нерон", императора, за когото се твърди, че е гледал безучастно как Рим гори. "Той е напълно откъснат от реалността. Неговата фиксидея е да остане на власт", заяви един от приближените на Берлускони след първата среща на върха в Брюксел.
Берлускони опита да върне доверието на европейските си колеги в писмо до Брюксел, дълго 40 страници, в което изброява какви реформи ще бъдат направени в Италия, за да се намали държавният дълг и да се съживи италианската икономика, съобщава в. "Кориере дела сера". В него премиерът обяснява подробно мерките за строго ограничаване на разходите, приети през последните месеци, на обща стойност 60 милиарда евро до 2014 г., които ще позволят на Италия да уравновеси бюджета си още през 2013 г. Берлускони вече направи това упражнение вербално в неделя, но не успя да убеди колегите си.
Миналата неделя колегите на Берлускони от Европейския съвет и от Еврозоната поискаха от него конкретни мерки в тази насока, припомня изданието. В резултат правителството на Берлускони се озова на ръба на разпада, защото едно от исканията на Брюксел беше за реформа на пенсионната система - нещо, което не се приема от коалиционния партньор на Берлускони - евроскептичната Северна лига на Умберто Боси.
Сред другите обещания са намаляване на броя на заетите в държавния сектор, повишаване на мобилността на трудовия пазар, увеличаване на заетостта на жените, реформа на правилата за уволнение по икономически причини в частния сектор, либерализиране на някои от обществените услуги, реформа на професиите, включваща премахване на минималните тарифи. Рим отлагаше да поеме тези обещания от началото на август, когато получи писмо от Европейската централна банка с въпрос какво планира да направи, за да даде импулс на икономиката си и да намали държавния си дълг. Въпреки дългото писмо с обещания Берлускони знае много добре, че ще му е трудно да убеди ЕС и пазарите. Той е наясно, че трябва да се изправи срещу големия скептицизъм на неговите европейски колеги, които подлагат на съмнение способността на кабинета му да се справи с кризата. Този скептицизъм ясно се видя на съвместната пресконференция в неделя на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози след срещите на върха на ЕС и еврозоната. Запитани дали имат доверие в правителството на Берлускони, те се подсмихнаха иронично, припомня изданието.
Междувременно в медийното пространство се появиха информации, според които италианският премиер се е договорил с Боси да приключи през декември мандата на правителството си в замяна на подкрепата на Боси в рамките на план за овладяване на огромния публичен дълг и съживяване на замиращата икономика.