Италиански кошмар

Волейболистите паднаха с 1:3 гейма от "адзурите", Канада обърна Русия с 3:2

/ брой: 166

visibility 47

България загуби от щ3 в световната ранглиста Италия с 1:3 гейма (18:25, 25:18, 22:25, 24:26) втория си мач от груповата фаза на финалната шестица в Световната лига. По този начин националите, които са 8-и в света, пропуснаха отлична възможност да си осигурят участие в полуфиналите на турнира. В първия си мач момчетата на Камило Плачи победиха домакина Аржентина с 3:1 и се нуждаеха от 2 спечелени гейма срещу "скуадра адзура", за да си осигурят попадане в топ 4. Те обаче загубиха с общо 5 т. от "адзурите", след като в първата си среща победиха домакините само с 1. Така решителен и за трите отбора беше последният мач в група D Аржентина - Италия. В нея при победа с 3:0 или 3:2 гейма за единия отбор, другият отпада за сметка на нашите. Само победа на Аржентина с 3:1 гейма и с 2 до 7 т., изхвърля нашите от топ 4.
Соколов и компания бяха равностойни в по-голямата част от мача, но в третия гейм изпуснаха инициативата, след като водеха с 20:15, но допуснаха съперниците им да спечелят 10 т. срещу само 2 за нашите.
В първия гейм българите сякаш още не се бяха събудили и тотално бяха надиграни от много мобилизираните италианци, особено в посрещането на флот сервисите. В началото на втория гейм Италия отново поведе с 2 точки, но 4 поредни спечелени топки от нашите ги изведоха напред. При 16:4 Жоро Братоев направи ас, а блокада на Соколов и грешка на Зайцев доведоха до 20:15. Последваха още три разигравания, в които италианците така и не разбраха как да промъкнат топката в българското поле и след 2 блока на Гоцев и 1 на Соколов поведохме с 23:15. Тодор Скримов затвори частта с успешна атака. След 12:12 в третата част на сервис застана Скримов и с отлични изпълнения дръпнахме с 16:12, а после с 20:15. Нашите обаче леко пропиляха аванса си и бяха застигнати. Съперниците обаче направиха нова серия от 4 т. и след сервис в аут на Соколов загубихме нелепо гейма с 22:25.
Българите доминираха и в четвъртия гейм и поведоха с 15:12. След отсъдено бъркане на Соколов авансът ни бе стопен до 19:18, а после и Виктор Йосифов сбърка и отново бяхме застигнати. След тежък сервис на Скримов и грешка на Савани отново поведохме с 23:22, но отново италианците ни застигнаха, а после перничанинът остави Бирарели да направи ас с флот сервис. Савани с удар по блокадата затвори мача и накара българите да зависят от Италия и Аржентина.
България - Италия 1:3 (18:25, 25:18, 22:25, 24:26)
България: Георги Братоев 3 т., Цветан Соколов 27, Тодор Скримов 11, Тодор Алексиев 6, Светослав Гоцев 7, Виктор Йосифов 8, Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Данаил Милушев)
Италия: Драган Травица 2, Иван Зайцев 19, Кристиан Савани 12, Симоне Пароди 8, Емануеле Бирарели 17, Томас Берета 7, Андреа Джови-либеро (Филипо Ланца, Матео Пиано)
 зала "Естадио Ислас Малвинас": 2500 зрители

№18 в света Канада поднесе най-голямата изненада в Световната лига, след като обърна №2 Русия с 3:2 гейма (20:25, 21:25, 25:23, 25:21, 15:11) в мач от група Е на финалната шестица. Канадците бяха считани за абсолютни аутсайдери на финалите на лигата и много специалисти изказаха мнение, че мястото им не е в Мар дел Плата, но те бяха тотално опровергани от възпитаниците на Глен Хог, които показаха волейбол от много високо ниво и съвсем заслужено победиха "Сборная". Успехът е още по-впечатляващ, тъй като Канада постигна пълен обрат от 0:2 до 3:2 и се превърна в едва втория отбор в последните 15 години след Южна Корея, която успя да обърне Русия след 0:2. При това олимпийските шампиони поведоха със 7:2 в тайбрека, но тогава "кленовите листа" спечелиха 13 т. и загубиха само 3. В първия мач от групата Русия победи Бразилия с 3:2 гейма и в групата също е възможна въртележка тази нощ, когато се срещат южно- и североамериканците. От този мач зависи и евентуалният съперник на България, ако играем на полуфинала.  След II кръг Русия има 3 точки, Канада 2, а Бразилия 1.

Владимир Николов, мениджърът на България:
"Получи се един много тежък мач, както очаквахме. Имахме своите шансове в третия гейм, с който можехме да си осигурим класирането. За съжаление изгубихме концентрация за две минути и мачът се разви негативно за нас. Не мисля, че трябва да разчитаме на феърплея на Италия, защото ако те искат да се класират напред, трябва да бият. Другото са тънки сметки, които не смятам, че ще се случат. Но при всички положения трябва да изчакаме развоя на мача им с Аржентина, за да разберем съдбата си, а можехме да го избегнем. Ние играхме много добре, с изключение на първия гейм. В третия буквално за 2 минути изгубихме концентрация, не успяхме да решим няколко лесни ситуации, затова стигнахме до този негативен развой. Иначе смятам, че играхме много добре.  Шансовете ни обаче са много високи. Имаме 3 т. Италия категорично е по-силен отбор от Аржентина и логиката сочи, че трябва да спечели, тоест ние да сме на полуфиналите. Определено бе изненадваща победата на Канада над Русия. Нещата изглеждаха решени, а канадците успяха да спечелят. Почивния ден ще използваме да се възстановим напълно и със свежи сили да се отправим на полуфиналите.У
Цветан Соколов, топреализатор и в 2-та мача:
"Знаехме, че този мач ще е много труден за нас. Не играхме добре в първия гейм, но след това, мисля, че демонстрирахме добър волейбол. Италия игра по-добре в защита, а ние направихме някои грешки, и за съжаление този път не успяхме да стигнем до успеха. Сега ще трябва да чакаме до утре, за да разберем, дали ще играем полуфинал. Надявам се да стигнем дотам."
 Тодор Алексиев, капитан на България:
"Имаше моменти с много слаба тактическа игра. Не можахме да реализираме нашите идеи и изпуснахме един гейм, който на практика бе спечелен и ни класираше. След първия гейм надиграхме италианците. В третия гейм не можахме да отиграем някои лесни ситуации и го загубихме. Шансовете да играем на полуфинал са големи, ако играем нормално, ще продължим напред. Надявам се Италия да играе феърлей. Всичко като цяло е нормално, малко е тежко след загубата, но всичко ще се нареди. Благодаря на феновете за подкрепата, надявам се да ги зарадваме на полуфинала, но отново ще повторя - всичко зависи от Италия."
Камило Плачи, селекционер на България:
 "Загубихме, защото не затворихме гейма, в който водехме убедително. Предполагам, че Италия и Аржентина ще се борят за победата в следващия мач, вместо да стоят на скамейката и да правят математически изчисления. Не вярвам Италия и Аржентина да си правят сметките, или поне така ми се иска."

След мача

Мауро Беруто, селекционер на Италия:
"Мачът започна много добре за нас, показахме класа в основните елементи от играта. След това загубихме малко от остротата си в атака. Помолих момчетата да се концентрират върху това. Трябваше да покажем същата игра в атака, каквато демонстрирахме в първия гейм. Не съм изненадан, че затворихме мача с блок-аут на Савани. Със сигурност тази победа бе изключителна за нас, и за целта ни - да стигнем полуфинал. Мачът с Аржентина ще е труден, но ние знаем какво да очакваме, и знаем какво искаме да постигнем."
Кристиан Савани, капитан на Италия:
"България не игра толкова добре, колкото в първия мач, но ние предизвикахме този спад."
Иван Зайцев: "Спечелихме на косъм. Взехме първия гейм, но в третия и четвъртия бяха на кантар. Успяхме да вземем точно най-важните точки. Компенсирахме спадовете в играта си със страхотен характер."