ИСС предлага да се премахне КОВИД добавката от 60 лв. към пенсиите
/ брой: 242
Да се премахне КОВИД добавката от 60 лв. за новоотпускани пенсии, а при вече отпуснатите - тя да не се взема предвид при ежегодното осъвременяване. Максималната пенсия (сега 3400 лв.) ежегодно да се осъвременява поне с процента, с който се увеличават трудовите пенсии. Това са част от предложенията на експерти от Икономическия и социален съвет (ИСС) за промени в пенсионната система.
Анализът на пенсионната система е направен по предложение на председателя на 49-ото НС Росен Желязков от ГЕРБ. Намаляването на осигурителни вноски и прекомерно повишаване на разходите за пенсии не са били оценени адекватно, пише в него. За пореден път се подчертава, че през системата са решавани и икономически проблеми на отделни браншове, и са възлагани функции на социалното подпомагане.
Ръстът на пенсиите през последните 4 години извежда България от групата на държавите, в които бедността сред хората на 65 и повече години е сред най-високите в ЕС, като за периода нивата са намалени от 35 на 22%, но това е резултат от т.нар. КОВИД добавки, ръста на минималната пенсия за стаж и възраст, по-щедрите увеличения на останалите пенсии, включително и на несвързаните с трудова дейност. Така "щедростта на първия пенсионен стълб води до съотношението между средната пенсия и средния осигурителен доход от над 54%", но прогнозите са, че този процент ще спадне до 43 през следващите няколко десетилетия. Затова от ИСС предлагат премахването на 60-те лева от бъдещите пенсии и от бъдещото осъвременяване по "швейцарското правило", но същевременно и ръст на максималната пенсия с темп, по-висок от ръста на средния осигурителен доход и на минималната заплата, тъй като от ИСС смятат, че хората с най-високи пенсии са ощетени. Предлага се и плавно повишаване на коефициента за всяка година стаж в пенсионната формула, а минималната пенсия да се обвърже с линията на бедност или в съотношение с друг обективен измерител.
За да се постигне справедливост на модела, експертите казват, че плащанията от осигурителната система към възрастните хора, отпуснати без изискване за осигурителен принос, трябва поетапно да бъдат изведени от системата на задължителното пенсионно осигуряване.
За да се запълни дефицитът в бюджета за пенсии, би трябвало да се търсят и други източници, да се смени философията на управление на "Сребърния фонд", като в него постъпва и определен процент от ДДС, предлагат от ИСС.