20 Май 2024понеделник07:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Челен опит

"Исландското чудо" се справи с алкохолизма на младежта

Главният фактор е ролята на родителите, но държавата също не стои настрана

/ брой: 233

visibility 1939

Яана Саволайнен,
Helsingin Sanomat 

На посещение в Хелзинки бе заместник- кметицата на исландската столица Рейкявик Хейда Бьорг Хилмисдотир и в една своя реч тя посочи родителите като най-важният фактор за промените в поведението и навиците на младежта. Благодарение на този фактор за 20 години Исландия успя значително да намали пиенето, цигарите и наркотиците сред младежта. 

"Преди 20 години Рейкявик беше най-лошият град в Европа относно показателите за употребата на алкохола, наркотици и цигари. Сега той е най-добрият", това каза миналата година в интервю за Би Би Си и самата кметица на исландската столица Дагур Егертсон. Значително е спаднал делът на младите на възраст 15-16 години, които се напиват "до козирката" и безпаметство.   

За да се стигне да такова подобрение на положението или до "исландското чудо", спомогна изграждането на навика и дори увлечението сред младежите 

да се връщат у дома по едно и също време 

За заместник-кметицата на Рейкявик най-важната причина за тази промяна са родителите. 

"Поведението на родителите е най-добрият начин да се предотврати появата на проблемите", обобщи  Хилмисдотир на мероприятие, организирано от  парламентарната група на Социалдемократическата партия на Финландия. "Кое е общото за младежите, при които нещата са наред? Родителите следят какво правят децата им. Младежите получават подкрепа от родителите и прекарват времето си с тях".

Според Хилмисдотир най-важната роля за благополучието на детето играе чувството, че някой се грижи, безпокои се за теб. "Най-важното е да се участва в ежедневния живот на децата и младежта, тоест не трябва да се прави нещо особено", убедена е тя. 

Засилването на родителската роля в обществото стана централна задача както на държавно, така и на местно равнище. В Исландия родителите се подписват под поетото задължение да не позволяват на своето дете да пие алкохол, а също да го привличат да прекарва повече време с тях. 

През учебната година родителите се събират в училищата, за да обсъдят как да подкрепят своите деца. Засили се и сътрудничеството между училищата, общините, обществените организации и полицията.  

"Решенията се базираха на изучаване на данните за факторите на риска. Всички страни се договориха да променят обществото в посока, която ще защитава децата и младежта. Така, че не става дума за някаква програма или проекти", каза Хилмисдотир.

Ролята на родителите в Исландия бе възприета дори за по-важна от такъв фактор като увлеченията на детето. Но сериозно внимание бе обърнато и върху самите увлечения: изследванията показаха, че при децата, които прекарват свободното си време така, както са го организирали родителите, 

намалява рискът от появата на вредни навици

Всяко дете или подрастващ от 8- до 18-годишна възраст получава сумата от 420 евро за любимото си увлечение. Например, през 2016 г. Рейкявик предостави 100 млн. евро за развитието на възможностите за свободното време за младежта.  

"В дадения случай става дума за инвестициите, които ще ни съхраняват средства в бъдеще. Престъпността, безработицата и зависимостта от социалните помощи ще намалеят. Рейкявик стана по-безопасно място за всички."

Във Финландия броят на подрастващите, които злоупотребяват с алкохола, също спадна. Служителката от управлението за здравето и социалното благосъстояние на Финландия (THL) Кирсимария Райтасало съобщи, че в Исландия и Финландия съвпадат факторите на риска и факторите, които влияят върху поведението на младежта.   

Във възгледите и нагласите на финландските родители също стават изменения. "Сега родителите знаят къде се намират децата им в петък вечер. Все по-малко родители купуват алкохол на децата си", каза Райтасало.

Според депутата Тимо Харака от Социалдемократическата партия, моделът на Исландия не може изцяло да се приложи в друга държава, но Финландия действително може много да се поучи.

"Получаване на безплатно задължително образование е най-верният начин да се предотвратят притесненията в живота ни вече като възрастни", каза Харака. 

Той също подчертава важността от увлеченията извън училищните делници и смята, че спортните организации биха могли да помагат на децата да се придвижват до спортните клубове: "За да не прекарват родителите в транспорта своите вечери".

Харака смята, че по въпроса за увлеченията трябва да се оказва обществена подкрепа на небогатите семейства.  

"Става въпрос не само за социална политика и политиката в сферата на здравеопазването, но и за същността на икономическата политика", подчерта той. 

Петте аспекта на "исландското чудо"

1. Децата под 16-годишна възраст трябва да се приберат у дома до 22 часа, а в почивните дни - до полунощ. Родителите патрулират по улиците за спазването на това правило.  

2. Участието на родителите. Те подписват документ, чрез който се задължават да не дават алкохол на децата и да прекарват повече време с тях. 

3. Свободното време и почивката. Всяка година на децата се дават по 420 евро за извънучилищни занимания, примерно за спорт. Спортните клубове и други организации участват в програмите.

4. Основата за данните на изследванията. Всяка година се извършват допитвания на исландските деца и подрастващи за това как вървят нещата при тях. Местните органи могат бързо да променят своята дейност въз основа на получените резултати и да се намесват своевременно в проблема - ако например в някое училище стане нещо извънредно.  

5. Участието на държавата. Интересните увлечения не винаги са безплатни. Именно затова през 2016 г. в Рейкявик отпуснаха 100 милиона евро за подобряване на възможностите за пълноценно свободно време и почивка. 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ