12 Юли 2024петък01:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Доц. Иван Стайков:

Инсултът идва внезапно

До 4 часа и половина от началото на мозъчния инцидент е възможно да бъде ужищожена причината за него, категоричен е неврологът

/ брой: 27

visibility 17977

Внезапна слабост в ръката и крака, внезапно нарушение на говора, внезапно изкривяване на устата, предхождани от световъртеж, гадене... Най-адекватната рекация е незабавно позвъняване на бърза помощ. Състоянието е мозъчен инсулт. А когато той идва, губенето на време е равно на загубата на мозък. Защото в острата фаза на исхемичен инсулт

всяка минута загиват 1,9 млн. невронаq

ако не се приложи необходимото лечение! Затова първите 4 до 4,30 часа след удара са много важни. Установено е, че в този интервал поразената в мозъка зона е все още със запазени функции, но след това време настъпва исхемия и некроза. В това време (в рамките на около час) със средствата на съвременната медицина и с компетентна лекарска помощ може да бъдат проведени изследвания (вземане на кръв, скенер на глава, доплерова сонография, оценка на критериите за тромболитично лечение), да бъде поставена диагнозата и да започне провеждането на адекватно лечение. Тогава е възможно пораженията да бъдат поправени така, че дори да няма следи от инсулта. Допреди 4 години се смяташе, че първите 3 часа са важни, но нови проучвания увеличиха този срок на 4-4,30 часа, обяснява доц. д-р Иван Стайков, дм, началник на Клиниката по неврология в болница "Токуда".


Популярна формула, известна като "ФАСТ" (FAST - бързина - б.р.) като всяка буква от английската дума има послание: "F" (фейс - лице - внезапно изкривяване или изтръпване в лявата или дясната половина на лицето). "A" - внезапно изтръпване или слабост в едната ръка или крак. "S" (спийч - внезапно нарушение на говора). "Т" (тайм - време)- необходима е бърза реакция.


"Единственото съвременно лечение в острия стадий на исхемичния инсулт е тромболизата, проведена в специализизирани отделения за лечение на мозъчен инсулт. Ако през 2008 г. в България бяха направени 21 тромболизи, то от януари до август 2012 г. са 111", казва неврологът. Той уточнява, че самата тромболиза е процедура, при която се унищожава съсирекът, причинил запушване на магистрален съд в мозъка, което е предизвикало исхемичния инсулт. Макар тромболизата да е най-съвременният метод на лечение на инсулта, тя не може да се прилага при всеки пациент - при болни, които вземат антикоагуланти, бременни, при пациенти с мозъчен кръвоизлив или които са имали инфаркт в последните 3 месеца преди инсулта, при специални показатели на кръвта и др.
"Исхемичният мозъчен инсулт е остро нарушение на мозъчното кръвообращение, което възниква при недостатъчен приток на кръв, кислород и глюкоза към определена част от мозъка. Исхемичният инсулт обхваща 80-85% от случаите, а хеморагичният - при остро настъпил кръвоизлив в него (мозъчен кръвоизлив)", обяснява доц. Стайков. Той допълва, че мозъчният инсулт е сред най-сериозните социално-значими заболявания с тежки последици не само за пациента, но и за семейството му и за цялото общество. Той е и най-честата причина за преждевременна инвалидизация при възрастни.
В Европа 1 от всеки 7 жени и 1 от всеки 10 мъже почива от мозъчен инсулт. В България мозъчно-съдовите заболявания са на второ място като причина за смъртност след исхемичната болест на сърцето.
Тенденция за намаляване на инсултите в България, което статистически значимо през 2008, 2009 и 2010 г., независимо че в България това става по-бавно, отколкото в останалите европейски страни. "За жалост България е на едно от челните места в Европа по брой инсулти", коментира доц. Стайков.

Българинът нехае за рисковите фактори

- Високото кръвно налягане е една от основните предпоставки за инсулта. "Доказано е, че то увеличава с 4 до 8 пъти риска от мозъчен инсулт. Вероятността от такъв инцидент се удвоява, ако систоличното налягане се увеличи с 20 мм и със 7-10 мм живачен стълб на диастоличното. Това е една от ключовите борби срещу инсултите и тя все по-добре се координира и в България между невролози и кардиолози", обяснява доц. Стайков. До 31% намалява рискът от инсулт, ако систоличното налягане намалее с 10 мм живачен стълб.
- Диабетът увеличава риска от мозъчен инсулт с 1,7-2,7 пъти. При 40-60% от възрастните със захарен диабет се открива и високо кръвно налягане, като правилното лечение на тези два рискови фактора води до намаляване риска от мозъчен инсулт с 43%.  
- "Ако човек изпушва 14 цигари дневно, рискът от инсулт се увеличава до 2,5 пъти, а ако са над 25 - вероятността се увеличава 4 пъти. В същото време първата година след прекъсване на тютюнопушунето вероятността от исхемичен инсулт намалява с 50%, а след 5 години рискът се изравнява с риска на тези хора, които не са пушили", предуреждава доц. Стайков.
- Предсърдното мъждене (или известно като абсолютна аритмия) е един от много сериозните фактори за инсулт, като повишава 5 пъти риска от този инцидент. Всяка година около 3 млн. души в света страдат от мозъчен инсулт поради предсърдно мъждене, подчертава доц. Стайков. Той припомня, че вече има лекарства, които понижават до 68% вероятността от инсулт при хората с аритмия.
- Дислепидемията (повишеният холестерол)
- Наследствеността. "Не бих казал, че броят на младите хора с инсулти се увеличава, но при повечето млади, които получават инсулт, съществува генетична предиспозиция", уточнява доц. Стайков.   
- Стеснението на каротидните (сънните) артерии също е предпоставка за исхемичен инсулт.
- Обструктивната сънна апнея е изключително сериозен и независим рисков фактор. При това състояние спирането на дишането по време на сън е предпоставка за възпрепятстване захранването на мозъка с кислород и увеличава риска от мозъчен инсулт с 2-2.5 пъти.


Ударите обичат зимата


До 48% при мъжете и до 40% при жените се увеличава честотата на инсултите през зимата, цитира световни проучвания доц. Стайков. Причината обяснява със свиването на периферните кръвоносни съдове, което води до увеличаване на кръвното налягане. Това влошава мозъчното кръвообращение с последваща исхемия. При това възрастните хора с високо кръвно налягане са по-чувствителни към ниските температури. Освен това българинът рязко намалява и без това ниската консумация на плодове и зеленчуци през зимата, а това води до понижаване капацитета на антиоксидантните системи с последващо повишаване на оксидативния стрес обяснява специалистът. Допълнителни причини са несистемната физическа активност, както и склонността към злоупотреба с алкохолни напитки и мазни и солени храни през зимните месеци също допринасят за повишаване честотата на мозъчния инсулт.  

 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ