20 Май 2024понеделник07:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"ИнСайт" кацна на Марс

Уредът ще изследва вътрешността на Червената планета

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 2001

Марс има нов гражданин - "ИнСайт" успешно кацна на Червената планета. На сондата й отне 7 месеца пътуване през Космоса и измина около 458 милиона километра, за да стигне до новия си дом. Апаратът кацна на платото Елизия в 21,54 часа българско време. "ИнСайт" предаде първото изображение от повърхността на Червената планета. На екрана се виждат фини частички марсианска прах.

Платото Елизия е разположено на 4 градуса северно от екватора на планетата. То е избрано, защото представлява равнинен район. Там са разположени вулкани, а също така съществуват и дълбоки падини. Този район е интересен и от гледна точка на това, че там може би е имало вода, обясниха от НАСА.

Мекото кацане на сондата беше осигурено с помощта на 12 реверсивни двигателя. Въпреки доброто оборудване кацането беше рисково заради нагряването при навлизането в разредената марсианска атмосфера. "ИнСайт" е снабден с термозащитен екран за този етап от мисията си. През първите часове от пребиваването му на марсианската повърхност инженерните екипи на НАСА започнаха да тестват системите, за да са сигурни, че ще пристъпи успешно към същинската част от мисията си.

"ИнСайт" е първият космически апарат, който ще надникне под повърхността на планетата. По време на 2-годишната си мисия той ще изучава тектоничните процеси на Червената планета и термодинамиката в нейните недра. Предвижда се апаратът да прави сондажи с дълбочина до 5 метра. Учените се надяват с негова помощ да разкрият тайните на развитието на Марс, който някога е бил много подобен на Земята - с по-плътна атмосфера и вероятно течаща вода на повърхността.

Основният прибор на борда на "ИнСайт" е сеизмографът "СЕИС". Той е достатъчно чувствителен, за да улавя трептенията при удари на падащи метеорити. Изучаването на тези вълни ще даде възможност на учените да разберат как се е образувала планетата преди около 4,6 милиарда години. Наред с това "ИнСайт" ще очаква "марсотресения". Засега не е известно дали Марс има собствена сеизмична активност и доколко вътрешната му структура прилича на земната - с твърда вътрешност и течна външна част на ядрото. На този етап е прието да се смята, че планетата вероятно има метално ядро, плътна мантия и по-лека кора. Няма обаче яснота къде са границите между тях.

Мисията на "ИнСайт" ще продължи 728 земни дни и приблизително толкова марсиански. Денонощието на Червената планета е само с 37 минути по-дълго, отколкото на Земята.

"Днес успешно кацнахме на Марс за осми път в човешката история", тържествено заяви директорът на НАСА Джим Брайдънстайн. Видео показа как в секундата в която "ИнСайт" каца на Червената планета, цялата зала избухва във викове, танци и ръкопляскания.

"Информацията от "ИнСайт" ще ни научи на важни неща, които да ни помогнат да пратим хора на Луната, а оттам и до Червената планета, обяснява Брайдънстайн. - Най-доброто от НАСА идва и то скоро", категоричен бе директорът. Пилотираният полет на Марс най-вероятно ще стане факт през 30-те години на XXI век, след като бъде създадена необходимата инфраструктура за подобна експедиция, подчерта директорът на НАСА. "Това би било доста амбициозен срок. Първо ще отидем на Луната и този пункт е посочен като първостепенен в политическата директива, одобрена от американския президент. Трябва да създадем устойчива структура за достъп в космоса с участието на хора и автоматични устройства, за да достигнем Луната и за да кацнем на нейната повърхност", отбеляза той.

"След като постигнем това, ще пристъпим към създаването на международна коалиция, за да осигурим устойчив достъп до повърхността на Луната. В момента правим оценка на техническите решения, свързани с полетите, а също така въздействието им върху човешката физиология", заяви Брайдънстайн.

0901-1

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ