02 Май 2024четвъртък14:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инфектиран зъб може да докара до 80 болести

Опасна ли е рентгеновата снимка на устата

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 15745

Преди време американска медия съобщи, че млад мъж е бил приет по спешност в болница с диагноза ендокардит (възпаление на обвивката на сърцето). В търсене на причината за състоянието му специалистите установяват, че става въпрос за "обикновен" кариес. Стрептококите, намерили благоприятна среда за развитие в болния зъб, преминали чрез кръвта до сърцето!
В основата на близо 80 болести може да е инфекция на зъб или венци, категорични са медиците. Нарушенията във функциите на сърдечно-съдовата система са най-чести заедно с появата на ревматизъм. Следват заболявания в стомашно-чревния тракт, бъбреците, очите, ушите, ендокринната система и дори нервни разстройства. Обяснението е, че от определено огнище в устата бактериите или отровните им вещества се пръскат продължително време по тялото чрез кръвта през лимфните възли или по продължението на нервите. По този начин дразнителите достигат други органи и могат да причинят тежки възпаления на гърлото и фарингса, сърцето, белия дроб, ставите и дори мозъка. Изходните огнища на такива заболявания са често хронични възпаления в областта на корена на зъбите. Те могат да се породят чрез едностранен натиск върху определени зъби или чрез дълбоки кариесни ями. Понякога бактериите се крият и в умъртвени зъби (например след лечение на корените), защото там имунната система не може да им навреди, или се насочват към места, на които е изваден зъб. Според някои лекари при 98% от страдащите от язва в един момент се появява и пародонтоза.
Наслояванията по зъбите могат да причинят ракови заболявания, откриха неотдавна учени от Швеция. Авторите на изследването твърдят, че това по никакъв начин не означава, че нередовното миене на зъби води до рак, но обясняват, че бактериите по зъбите допринасят за появата на заболяването. Изследването продължило няколко години, от 1985 до 2009 г., а в него се включили 1390 души. Резултатите установили, че плаката по емайла на зъбите също е фактор за развитие на болестта. Не само стоматолозите, но и онколозите препоръчват не само редовно, но и много внимателно да си миете зъбите. Важно е да почиствате както повърхността, така и между зъбите и венците.
И още нещо: пушачите са от 3 до 6 пъти по-податливи към зъбни заболявания, отколкото непушачите. При тях вероятността да загубят зъбите си рано е два пъти по-голяма, отколкото при хората, които не пушат.
Причините, които провокират заболяванията на венците, са лоша хигиена на устната кухина, пушене, характер на употребяваната храна, недостиг на витамини, хронични интоксикации. Най-разпространени заболявания на венците са гингивит, пародонтит, пародонтоза. Главен причинител на заболяванията на венците са бактериите, които се натрупват в пространството между венеца и зъбите. Ако налепът не се отстранява, той нараства и се преобразува в зъбен камък. При прогресиране на заболяването токсините могат да доведат до разрушаване на тъканите, поддържащи зъбите. Между зъба и венеца се образува джоб, който се запълва с налеп. Ако венците не се лекуват, зъбите окапват.
През 1895 г. германският проф. Вилхелм Рентген открива лъчите, които днес носят неговото име. Чрез тях медицината надникна в човешкото тяло и успява и до днес да побеждава много заболявания. С помощта на рентгенова снимка може да бъде установено наличието на непоникнали и счупени зъби, степента на зъбен кариес, промени в костта при пародонтоза или остеомиелит, наличие на костни тумори и кисти и пр., обясняват от Националния център по радиология и радиационна защита. Оттам поясняват, че една рентгенова снимка не може да е опасна за здравето, защото "при рентгеновите изследвания в стоматологията се използват много малки дози рентгеново лъчение". Експертите от националния център допълват, че "при изследванията с рентгеново лъчение съществува известен минимален риск за увеличаване на естествената вероятност за възникване на злокачествено заболяване, което да се прояви много години след облъчването". Препоръката им е: "струва си да поемете съществуващия минимален риск, ако изследването ще помогне навреме и точно да се постави диагноза на заболяването. Вашият стоматолог ще прецени дали е необходима рентгенова снимка и от какъв тип да бъде тя. Рентгеновият лаборант ще постави защитно покритие, за да предпази от излишно облъчване щитовидната ви жлеза. При панорамна рентгенография трябва да облечете защитна престилка, която ще предпази тялото ви от облъчване."
Ето какво показва сравнението на дозата на облъчване при зъбните снимки с дозата от някои други рентгенови изследвания, както и с дозата, която всеки човек получава за определен период от време от природния радиационен фон:

Рентгеново                                                             Еквивалентен период
изследване                                                                    на облъчване от
                                                                                        природния фон
Секторна рентгенография на зъби                                     1,2 дни
Панорамна снимка на зъбите и челюстите                        1,5-5 дни
Рентгенография на белите дробове                                  3-10 дни
Рентгенография на череп                                                      11 дни
Рентгенография на лумбални прешлени                           7  месеца
Венозна урография (изследване на бъбреците)              14 месеца
Контрастно изследване на стомаха                                   16 месеца
Иригография (изследване на дебелото черво)                  3 години
Компютърна томография на глава                                      1 година
Компютърна томография на гръден кош                         3,6 години
Сърдечна катетеризация, коронарна ангиография,
коронарна ангиопластика                                             над 6 години

(Таблицата е от информационни материали на Националния център по радиология и радиационна защита)
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ