19 Май 2024неделя10:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Експерти:

Има спад в доверието към традиционните медии

Неясно финансиране, олигополизиране на пазара, нелоялна конкуренция и силна политическа зависимост характеризират медийния пазар

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 12

Доверието към традиционните медии продължава да спада според годишния доклад на фондациите "Медийна демокрация" и "Конрад Аденауер", представен вчера.
Отношението на българите към всекидневниците е повлияно от тенденцията към уеднаквяване на отразяването. Това отблъсква хората, а като резултат вестниците, телевизията и радиото все по-трудно успяват да привлекат вниманието им. Онлайн медиите обаче засилват позициите си, отчитат експертите.
Доц. Орлин Спасов заяви, че най-важните критики са свързани с политическите зависимости в медиите - обаждания по телефона от политици до главни редактори, налагане на теми табу. "Регионалните медии често са под силната зависимост на местната власт. Корупция се осъществява и под формата на бартер", алармира той. Натиск има и върху големи медии, дори и в електронни. Експертите добавиха, че са засечени и обаждания на политици, които определят нюанса на поднасяне на информацията от дадена медия. Налагат се определени теми, липсва етническо и политическо отразяване, гласят изводите от доклада.
Създаването на олигопол, свързан с концентрирането на медийната собственост в малко хора, също е проблем. Основните проблеми без решение и през 2012 г. са: неясните собственост и финансиране на много медии, нелоялната конкуренция, неясни критерии при разпределяне на рекламата, осигурявана от държавата по линия на европейски проекти, липсата на достатъчно възможности за синдикална и правна защита на журналистите и др.
Експертите са категорични, че радиото остава най-запазената медия. Ключово събитие за 2012 г. е земетресението в Перник. В българските радиостанции има много музика и малко говор, констатира докладът. Според наблюдателите гражданското общество се е превърнало в най-силния фактор, който оказва натиск за промяна. Спасов припомни многобройните протести, организирани в социалната мрежа, които доведоха до преосмисляне на ролята на традиционните медии. "Истинският сблъсък през 2012 г. се проведе между старите и новите медии. Публиката се разпадна на две ясно обособяващи се групи - едната се информира в традиционните медии, а другата - в интернет", коментира той. 68% от българите ползват интернет. Около 2 300 000 души в България са във фейсбук. Всичко това е и предпоставка за намаляващо доверие в традиционните медии, особено сред по-младите, заяви експертът.


Борисов отново най-често попада в новините

Бойко Борисов продължава да е най-споменаваният политик в медийното пространство, отчита "Медийна демокрация". Обект на наблюдение миналата година са били 7 национални всекидневника и около 58 440 публикации.
8031 пъти е споменат Борисов.  Експертите отбелязват, че през 2011 г. в отразяването на премиера имало спад спрямо 2010 г. През 2012 г. се наблюдава засилване на присъствието му в медиите, най-високо от идването му на власт. Цветан Цветанов е попаднал в 3313 информационни единици. Росен Плевнелиев е с 2412 споменавания през 2012 г., следван от Симеон Дянков.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ