19 Ноември 2024вторник07:50 ч.

Илияна Йотова: Енигма е какво се случва с "новите" българи

Вицепрезидентът настоява кандидатите за гражданство задължително да владеят български език

/ брой: 14

автор:Павлета Давидова

visibility 2550

Вицепрезидентът Илияна Йотова отново обърна внимание, че страната ни няма механизми да проследи какво се случва с "новите" българи, придобили гражданство. На среща с ресорни журналисти на "Дондуков" 2 тя отбеляза, че няма информация къде са и близо 2000-те студенти с български произход, които всяка година завършват обучението си у нас, след като са получили стипендия.

Йотова посочи, че желаещите да получат българско гражданство са се увеличили след 2003 г. Част от причините за това са отпадането на визите и влизането ни в НАТО и ЕС. Най-често молби постъпват от хора, изтъкващи българските си корени. През последните години почти няма заявки на базата на инвестиции. Точните цифри ще бъдат представени следващата седмица, когато Йотова и президентът Румен Радев ще направят отчета си за отминалата година.

Кандидатстващите за гражданство задължително трябва да владеят български език, заяви Йотова. Според нея е желателно нивото на владеене да е поне второ или А2 по Европейската езикова рамка. Тя съжали, че в страната ни няма официална церемония при получаването на гражданство. Според нея при връчването на yдocтoверението "новите" българи трябва да чуят химна и да се закълнат пред знамето на Peпyбликa Бългapия. В мoмeнтa ниe eдвa ли нe им пpaщaмe паспорти пo пoщaтa, възмути се Йотова.

С уточнението, че няма да прави законови предложения, докато не излезе очакваният в близките дни проект на правосъдното министерство, Йотова даде някои идеи за изменения. Според нея удостоверенията за български произход би трябвало да отпаднат. Особено документите, издавани от задгранични дружества, върху които държавата ни няма механизми за контрол. Законите за българите в чужбина, за чужденците в България и този за българското гражданство също се нуждаят от актуализация и синхронизиране, отбеляза тя. Йотова посочи, че създадената още през 2014 г. Стратегия за българите в чужбина, макар и гласувана от МС, "седи и прашасва в някое чекмедже".

Необходима е ясна и целенасочена политика към сънародниците ни зад граница, категорична бе Йотова. Според нея с това се занимават много институции и министерства, но няма синхрон. Тя коментира и идеята на управляващите за създаване на министерство за българите в чужбина. По думите й, ако ДАБЧ просто бъде преименувана в такова, резултат няма да има.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ