Икономисти: Бедните у нас са 22%, помощи получават под 1%
/ брой: 155
България е изоставила хората в дълбока бедност, тъй като обхваща с класически социални помощи под 1% от населението, а в същото време бедните са 22% от населението, сигнализираха икономисти от Института за пазарна икономика. Те настояват за почти десетократно разширяване на обхвата на подпомогнатите - до поне 4-5% от населението.
В момента класически месечни социални помощи, на база нисък доход, получават едва 34 802 лица и семейства, което е под 1%. По данни на НСИ хората в риск от бедност или социално изключване в България са били 31,7% или 2,2 млн. души.
През пролетта бившият социален министър Георги Гьоков предложи исторически законопроект, който веднъж завинаги трябваше да сложи край на абсурдната ситуация социалните помощи за най-бедните да са обвързани с т. нар. "гарантиран минимален доход". Това е показател, определян от правителството без каквато и да било връзка с реалната ситуация в икономиката и поддържан повече от десетилетие на унизително ниско равнище - в момента 75 лв. Гьоков предложи занапред помощите да се изчисляват като процент от официалната "линия на бедност" - далеч по-адекватен показател, който за 2022 г. е 413 лв. - мярка, която се подкрепя и от Института за пазарна икономика.
С реформата на Гьоков, която трябваше да започне от 1 януари 2023 г., се очакваше значително увеличение на хората, които ще имат право на социална помощ заради ниските си доходи, както и на самия размер на подпомагането. Законопроектът беше внесен през май в Народното събрание, но не стигна до пленарната зала.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.