21 Март 2026събота01:54 ч.

Икономиката забави ръста до 4,6%

/ брой: 236

автор:Дума

visibility 1033

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България през третото тримесечие на 2021 г. е нараснал с 4,6% спрямо същия период година по-рано, показват сезонно изгладените предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). Това представлява забавяне спрямо ръста от 9,9% през предходните три месеца. 

По предварителни данни произведеният брутен вътрешен продукт през третото тримесечие на 2021 г. възлиза на 36 133 млн. лв. по текущи цени. На човек от населението се падат 5241 лв. от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1,659260 лв. за 1 щатски долар БВП възлиза на 21 777 млн. долара и съответно на 3159 долара на човек от населението. Преизчислен в евро, БВП е съответно 18 475 млн., като на човек от населението се падат 2680 евро. Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през третото тримесечие на 2021 г. възлиза на 31,201 млрд. лв. по текущи цени.

През третото тримесечие на 2021 г. относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката увеличава равнището си спрямо същото тримесечие на предходната година с 0,8 процентни пункта до 7,6 на сто.

Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,6 процентни пункта до 26,4 на сто. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сектора на услугите, намалява до ниво от 66 на сто при 67,4 на сто през съответния период на предходната година. 

За крайно потребление през третото тримесечие на 2021 г. се изразходват 75,1 на сто от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 14,8 на сто от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.

 

 

Eнергийният министър без право да преструктурира БЕХ

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 52

Искаме промяна в търговията с емисии

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 52

Вдигат цените на екскурзиите в чужбина

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 52

Иран удари най-големия газов хъб в света

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 52

България е на 84-то място по щастие

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 52

Куба получи помощ от Европа

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 52

Десен, много десен

автор:Александър Симов

visibility 604

/ брой: 52

Недомислие

автор:Таня Глухчева

visibility 559

/ брой: 52

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ