18 Май 2024събота10:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Икономическата комисия събори ключов параграф в Закона за приватизацията

/ брой: 80

автор:Дума

visibility 18

Комисията по икономическа политика към 43-то Народно събрание отмени възможността държавата в лицето на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) да налага ипотеки или обезпечителни мерки при приватизационни договори, по които има неизпълнени в срок задължения.
Това стана възможно с приемането на второ четене на поправки в Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗСПК), предложени от Министерския съвет. С поправките беше отменен параграф 8 от закона, който уреждаше начина, по който Агенцията по приватизация може да налага ипотеки или обезпечителни мерки.
В случай на неизпълнени в срок задължения по приватизационни договори агенцията по приватизация може да предприема действия за учредяване на законна ипотека по чл. 397 от ГПК както върху имуществото на купувача, така и върху имуществото на приватизираното дружество, гласеше досегашната разпоредба на закона, която вчера бе отменена. Мотив за отмяната на този параграф е начален етап на процедура на ЕК, според която подобна разпоредба на българското законодателство противоречи на принципа на ЕС за свободно движение на стоки и капитали.
Не се прие предложение на БСП, което предвиждаше да могат да се налагат ипотеки върху имоти и възбрани върху акции, ако купувачи на държавни предприятия имат такива акции, за да може чрез тези ипотеки да се гарантира държавният интерес, че купувачът ще си изпълни задълженията. Корнелия Нинова обясни, че целта на предложението е да се гарантира, че купувачите ще изпълнят задълженията си. Според члена на Надзорния съвет на АПСК Руси Статков, който подкрепи БСП, параграф 8 се отнася до недобросъвестните купувачи на държавни предприятия и на практика е в защита именно на пазарната икономика. Откакто този параграф действа, агенцията е наложила 470 искове за ипотеки, каза той.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ