26 Юни 2024сряда14:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Традиции

Идва Опалената неделя

Чурлига, Пърлига и Марина Огнена показват какви ще са януари, февруари и март следващата година

/ брой: 156

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 136

Горещници (Горешляци, Чуреци, Блъсъци, Германовци) е период от три дни в края на юли (28, 29 и 30 юли) в българския народен календар, празнуван в чест на огъня и главно за предпазване от огън. Източноправославната църква е почитала през тези дни паметта на мъчениците Кирик и Юлита (28 юли), Антиноген, Юлия девица (29 юли) и св. Марина (30 юли). След въвеждането в България на Григорианския календар датите стават 15, 16 и 17 юли. Неправилно е да се приема, че със смяната на календара най-горещите дни се преместват, тъй като в края на юли средноденонощните температури достигат най-високите си годишни стойности, аргументират се метеоролозите.
Според народното вярване Горещниците са най-врелите дни в годината и си имат собствени имена. В Северна България те са Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна - Люта, Чурута (Чюрука) и Опалена Мария. Там хората почитат седмицата от 15 до 20 юли, която наричат Запалена, Опалена неделя. В Пиринския край е известна и като Грамна неделя. В Банкя ги наричат Горешляци. В този период се забранява всякаква полска и домашна работа, тъй като се смята, че иначе огън ще изгори къщата или имота (стоката). Вярва се, че нивата (и особено ожънатите снопи) се запалвали от само себе си, тъй като огън слизал от небето. Забранява се изнасянето на огън извън къщата. Най-строго се пазят първият и последният горещник. Вярването, че огънят слиза сам от небето (обикновено под формата на светкавица), обуславя и локалните имена Блъсъци и Германовци (тъй като се смята, че св. Герман е един от повелителите на гърма).
В Софийско по тези три дни се гадае какво ще бъде времето в началото на следващата година. Първият, вторият и третият горещник отговарят на месеците януари, февруари и март. Ако горещникът е топъл, и времето през съответния месец ще е меко, ако е хладен предвещава студ и виелици. През тези дни хората се къпят в лековити извори, защото се твърди, че тогава силата им е особено голяма. Горещниците дават началото и на "сватбения сезон". Свързано е с огъня на любовта - в този ден на много места в България се заформят седенки, събират се момите, които са в женитбена възраст. Вечерта заклаждат огън, за да горят ергените по тях. Култът към огъня е бил толкова силен, че християнската традиция е трябвало да се пригоди към него.
В по-старо време на първия ден вечерта се изгася огънят във всички огнища в селището, на втория изобщо не се пали, а на третия (Св. Марина) всред селото пламва нов огън (жив огън, божи огън), от който взимат всички стопани и го подновяват в своите домове. Това е свързано с вярването, че на този ден от небето сам пада огън и че Света Марина е негова повелителка. Празниците са съпроводени с молитви за дъжд, но понякога се е случвало да се прави молебен и за суша. На горещниците празнуват най-вече хора, които изкарват прехраната си с огън - ковачи, хлебари, калайджии.
Цикълът на летните празници, свързани с предпазване от градушка и гръм завършва с деня на Св. Пророк Илия - Илинден, който се чества на 20 юли по нов стил. В представите на хората Свети Илия е повелител на мълниите и показва явно сходство със славянския гръмовержец Перун. Според народната вяра, когато светците си поделяли сферите на влияние, на Свети Илия се паднали летните гръмотевици. И още нещо: като препускал по небето с огнената си колесница, теглена от четири бели коня, Свети Илия изпращал огнени стрели срещу лами и змейове, които ядели житото. Светкавици излитали и от копитата на конете му. А дедите ни вярвали, че ако го нямало Свети Илия да убива ламите, нямало да има плодородие. На Илинден принасяли в жертва петел, "символ на слънцето". Правели най-стария от тях курбан, та да остане нов, млад и жизнен "баща" на кокошките.
Два дни след Илинден, на 22 юли, е Света Мария Магдалена, сестра на Свети Илия. Нея хората почитали, защото тя косвено предпазвала света от разрушителните мълнии на брат си, като скривала от него кога е неговият ден.

Имен ден празнуват

15 Владимир/а, Владо, Владко, Владислав/а, Господин/ка
16 Юли/я Юлиян/а
17 Марина, Маринчо, Маринка, Маринела, Марчо
18 Емил/ия, Емилиян/а
20 Илия/н, Илияна, Илка, Илко, Илчо
22 Мадлен/а, Магдален/а, Магда, Миглена

Дъжд ще разхлади края на юли

Макар температурата този месец да е около нормата, юли започна с хладно време и ще завърши с дъжд, прогнозират синоптиците. Успокояващото е, че през останалото време ще е лято и термометърът ще показва между 21 и 25 градуса. Според метеоролозите на 12, 15 и 20 чадърът трябва да е с нас и за малко ще измести слънчевите очила. С някои изключения в средата на месеца, когато ще се появят облаци, времето ще е лятно. А на 28, 29 и 30 юли, през астрономическите горещници, ще ни понамокри и вместо да отчитаме плюсови рекорди, пак ще вадим чадърите.
 
Огнена Мария, икона от ХІХ в.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ