Традиции
И залюляха "Гергьовски люлки"
Над 500 участници от 6 до 86 години се включиха в четвъртия фолклорен фестивал в гр. Левски
/ брой: 86
На хаирлия ще е и този път фестивалът "Гергьовски люлки". Казаха го домакините от гр. Левски, за които празничният Първи май започна с пръски дъжд. После облаците се разпръснаха, а центърът на града бе огласен от над 500-те участници в четвъртото издание на фолклорния фестивал "Гергьовски люлки".
"Хубаво е да се чувстваш като човек, който утвърждава традиция, а днес всички ние тук сме такива", откри фестивала кметът на община Левски Любка Александрова. Тя пожела успех на участниците и изрази увереност, че победителите ще бъдат най-добрите, а най-много ще спечели българската северняшка фолклорна традиция и всички, които ще й се насладят.
Левчанските люлки се залюляха в парка, а местни самодейци припомниха народните традиции по Гергьовден. Надпревата започна с изпълнение на Фолклорна формация "Северняшка огърлица" при Народно читалище "Георги Парцалев 1901" в Левски с ръководител Мариета Аспарухова. Певци, танцьори и музиканти на възраст от 6 до 86 години превзеха откритата сцена в центъра на града. Професионално жури с председател проф. д-р Тодор Киров, декан на факултет "Музикален фолклор и хореография" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, имаше нелеката задача да определи най-добрите индивидуални изпълнители, певчески и танцови групи и състави. На проф. Киров помагаха преподавателите от Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен Елка Недялкова, Валентин Недялков и Данаил Цолов, зам.-председателският глас в журито бе отреден на в. ДУМА. Звездата в журито бе Ивайло Герасимов - носител на награда за авторска песен на "Пирин фолк" и на радио "Благоевград" за 2016 г.
В надпреварата участваха изпълнители от общините Плевен, Ловеч, Велико Търново, Габрово, Кнежа, Свищов, Белене, Пордим, Полски Тръмбеш, Летница и Левски. Освен с магията на гласовете си, те завладяха стотиците жители и гости на града с автентичните си носии, извадени от раклите на баба. Защото фестивалът има състезателен характер, но неговата цел е да издири, съхрани и популяризира фолклорното ни наследство - в частност на северняшката фолклорна област, да стимулира културните и образователните институции при работа с различни възрастови групи в областта на песента, танца и музиката, да възроди обичаите и да съхрани българщината.
Усилията на участниците да издирят, съхранят и популяризират фолклорното ни наследство и в частност северняшките традиции бяха увенчани с 31 златни, 26 сребърни и 18 бронзови отличия. Имаше поощрителни награди, специални парични премии, предметни отличия и грамоти за всички участници. Специалната награда на кмета на община Левски за най-възрастен участник получи 86-годишният Геньо Генев от с. Поповци, община Габрово, който се представи със словесен фолклор - традиционен габровски хумор. Дядо Геньо, номиниран два пъти за "Живо човешко съкровище" по линия на ЮНЕСКО, развесели площада. Най-малката участничка във фестивала Тея Михайлова от с. Българене, която още не е навършила 6 години, също получи подарък.
Специалната награда на кмета на община Левски Любка Александрова отиде при Фолклорна група "Славей" при Народно читалище "Мита Стойчева 1900" в с. Обединение, община Полски Тръмбеш, които впечатлиха с изпълнения на песни на Борис Машалов и Мита Стойчева. Откритието на тазгодишния фолклорен фестивал "Гергьовски люлки" е 15-годишната Христина Събева от гр. Левски, която изпълни песента "Анче ле, шекерджийче ле". Автентичните носии от Габровския край и от с. Българене бяха премирани с отличия от професионалното жури. Специални награди предоставиха и спонсорите на фестивала.
Автентичен и обработен фолклор, оригинални носии, много хъс и дух имаше в изпълненията на малки и големи, които за 10 часа превърнаха младия и с бъдеще Левски в център на българската традиция. Тазгодишното издание на "Гергьовски люлки" завърши с хора на площада и с изпълнения на звездния гост на надпреварата Ивайло Герасимов. Той пожела на жителите и гостите на Левски да пазят традициите и българщината.
Фолклорният фестивал "Гергьовски люлки" има бъдеще, заяви кметът на общината Любка Александрова в края на изпълнения с много емоции и положителен заряд майски ден. Участници, жури, публика си дадоха обещание догодина по същото време да се срещнат отново в Левски, за да продължат приказката. Фестивалната надпревара показа, че интересът на младите към фолклора е жив, а онези, които дават душа и сърце, за да го предават от поколение на поколение, са истински родолюбци. От такива се нуждаем. И от очи и уши за доброто и красивото, за истинското и непреходното - онова, което ни държи здраво стъпили на земята и ни кара да се гордеем, че сме българи.
Снимки АВТОРКАТА
И се залюляха левчанските люлки...
Надпреварата започна с изпълнение на Фолклорна формация "Северняшка огърлица" при НЧ "Георги Парцалев 1901" в Левски с ръководител Мариета Аспарухова. Възпитаниците на г-жа Аспарухова взеха най-много отличия на фестивала
За "Гергьовски люлки" възрастови ограничения няма
За Иванка Христова (75 г.) песните на Мита Стойчева са повод да хвърли бастуна
Кметът на община Левски Любка Александрова дава душа и сърце за българските традиции
Магията на народните танци