17 Юли 2024сряда14:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И в България лекуват хипертония по нови методи

1,5 млн. нашенци са постоянно с високо кръвно

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 421

Нова процедура за лечение на хипертония, която не се повлиява от лекарства, се прилага в две български държавни болници. Това е минимално инвазивна процедура, която прекъсва симпатикусовите нервни окончания, разположени по стените на бъбречните артерии. Системата се състои от водач и подвижен катетър. Катетърът се въвежда през феморалната артерия в горната част на бедрото, като се достига последователно до лявата и дясната бъбречна артерия. На съответното място върхът на катетъра прилага електрически импулси, следвайки патентован (proprietary) алгоритъм или модел, с който се повлияват заобикалящите симпатикусови нервни окончания. Процедурата не включва поставяне на постоянен имплант.
По-рано подобна манипулация започна да се прави и в болница "Токуда" от доц. Иво Петров. Преди дни процедурата бе представена в УМБАЛ "Света Анна" от доц. Божидар Финков, д-р Васил Велчев, д-р Низар Рифаи и в Университетска болница "Лозенец" от доц. Пламен Гацов и д-р Мария Радкова.
"В България повече от 25%, или над 1,5 млн. души страдат от хипертония, като при около 10-12% от тях заболяването е резистентно, което означава много опасно състояние на високо кръвно налягане. Тези цифри доказват, че страната ни следва негативната световна тенденция, според която хипертонията е основна причина за смъртност. Изчислено е, че заболяването коства на световната здравна система повече от 500 млрд. щатски долара годишно", коментира доц. Финков.
Контрол върху заболяването се постига при около 20% от лекуваните хипертоници, но според наскоро публикувани данни от Европа и САЩ между 12% и 15% от пациентите страдат от резистентна хипертония. Това означава, че в България приблизително 200 000 пациенти са с резистентно високо кръвно налягане и съответно изложени на много висок риск от сърдечносъдови и бъбречни заболявания. Процедурата се провежда посредством системата Symplicity Catheter Systemy и осигурява значително и продължително понижаване на нивата на кръвно налягане за много пациенти. Това показват резултатите от клинично тестване на 106 пациенти в Европа, Австралия и Нова Зеландия.
 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 533

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 298

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 294

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ