19 Април 2024петък04:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И Румъния дава за здраве, колкото България

Безработицата там е 7 на сто, а у нас - над 9

/ брой: 245

автор:Аида Паникян

visibility 1383

През т.г. северните ни съседи са отделили 3,6% от БВП за здраве - половината от средните стойности за Европа. На 1000 души население се падат по 1,9 лекари, което пак е наполовина, сравнено с Европа. Сегашната ситуация е резултат от предишни опити за децентрализация, които са правени, без държавата да се съобрази с реалното състояние на управленския капацитет на регионално ниво. Това отчетоха румънски експерти преди дни по време на проведената в София регионална конференция "Развитие на социалната държава в Югоизточна Европа: Проблеми и перспективи на здравеопазването и пенсионните системи", организирана от фондация "Фридрих Еберт".
През 2011 г. румънското здравно министерство планира да въведе т.нар. система за "ко-пеймънт" - доплащане от пациента при ползване на медицинска услуга. И това е следствие от подписаното споразумение със Световната банка и Международния валутен фонд, твърдят експертите. Те обясняват, че "ко-пеймънт" ще се прилага при посещение на зъболекар, личен лекар или специалист и в болница, но не и при спешна помощ. Болничната помощ се децентрализира от тази година и собствеността на 373 болници в Румъния преминава в ръцете на общинските власти. Очаква се мениджърите на всяка от тези болници да бъдат сведени до трима. Сега управляващите екипи на някои са по 7-8 души. При новата система управителите на болниците ще сключват договор с местната власт, а не, както е сега - със здравното министерство. Само 62 лечебни заведения остават държавни - собственост на Министерството на здравеопазването. Те предоставят спешна помощ и са с национално значение, обясняват още експертите.
Според данни на европейската статистика Румъния е отделяла по 4,7% от БВП за здраве през 2007 и 2008 г., а през 2000 г. - 5,2 на сто. И докато през 2009 г. България е отделяла на човек по 283 долара годишно за здраве, Румъния е давала 315.
Северната ни съседка е и сред европейските страни с най-високо ниво на детската смъртност в цяла Европа от 13,9% - през м. г. са регистрирани 2250 смъртни случая на деца под 1 година. В по-голямата си част те са починали от пневмония.
От 2007 г. насам напуснаха страната близо 5 хил. лекари, отчетоха румънските експерти по време на регионалната конференция. Те добавиха, че докато през 2008 г. средната заплата в системата на здравеопазването е била 330 евро, през 2010-а тя е 250. Освен доктори напускат страната и други медицински работници, оплакаха се румънските експерти. Причината е във възнаграждението.
Заплатите в страната са намалени с 25% от 1 август, твърдят още съседите ни. В момента минималната заплата за страната е 640 леи (150 евро), а средната - 1339 леи (330 евро). Във втората четвърт на т. г. безработицата в страната е била 7%, като 7,3 на сто от мъжете и 6,2 на сто от жените в трудоспособна възраст са били на борсата. За сравнение - в България безработицата в този период бе над 9,4 процента. Всеки пети румънец на възраст между 15 и 24 г. е безработен.
Заемът от Световната банка и МВФ ще се връща десетилетия, подчертават експертите. Пресметнато е, че всеки жител на държавата има да връща заем в размер на 8266 леи, което е над 1937 евро.
Румънците ще се пенсионират на 65 г., което ще стане постепенно до 2030 г., докато в момента мъжете се пенсионират на 62 г., а жените - на 58. Да не забравяме обаче, че средната продължителност на живота в северната ни съседка е с около 10 години по-ниска от средноевропейската.
В момента средната пенсия в страната е около 160 евро, а минималната - 84. Пенсиите през т. г. със сигурност няма да бъдат увеличавани, заключават румънските експерти.
 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ