27 Април 2024събота23:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И Холивуд се надигна срещу фракинга

Американски учени, лекари и инженери изпратиха петиция до Белия дом срещу добива на шистов газ чрез хидравлично разбиване

/ брой: 10

автор:Георги Георгиев

visibility 98

Газодобивната индустрия в САЩ, която в последните години преживява бум, предимно свързан с добива на шистов газ, неочаквано получи влиятелен противник в лицето на не по-малко мощната американска киноиндустрия. Явно в Холивуд са решили да експлоатират общественото недоволство в САЩ срещу неблагоприятните екологически последици от добива на шистов газ, защото в края на миналата година видя бял свят първата кинолента, посветена на този проблем.
На 28 декември в САЩ беше премиерата на филма "Обетована земя" ("Promised land") на режисьора Гас Ван Сент, със световноизвестния актьор Мат Деймън в главната роля. Филмът, чиято световна премиера пък се състоя на 4 януари, разказва как в малко градче пристигат двама представители на компания за добив на шистов газ, за да убедят местните жители да разрешат сондажи в техните земи. Част от жителите са съгласни, заради предлаганите парични компенсации, но училищен учител и профсъюзен деятел се обявяват против, защото знаят за негативното въздействие на добива върху околната среда.

Снимка www.clarksons.org
Крави наблюдават експлозия на сондажна кула в находището за шистов газ "Барнет" в САЩ. Инцидентът е станал през юни 2010 г.


Интересно е, че Мат Деймън е активен участник в движението "Американци срещу фракинга", както в САЩ разговорно наричат метода на хидравличното разбиване. Газодобивната индустрия реагира много нервно още преди появата на лентата по екраните в САЩ и по света. Във фейсбук дори беше създадена група срещу лентата, а от индустрията заявили за "Уолстрийт джърнъл", че планират да започнат кампания в медиите срещу внушенията във филма, че добивът на шистов газ води до замърсяване на питейната вода и нанася вреда на здравето на хора и животни.

Депутати от Европейския парламент също се включиха в кампанията за забрана за добив на шистов газ по метода на хидравличното разбиване


В една от въздействащите сцени на "Обетована земя" фермер съобщава в градския бар, че заради добива на шистовия газ животните в неговата ферма са загинали. Истината е, че през миналата година американски медии като телевизия NBC нееднократно съобщаваха, че в районите с добив на шистов газ има оплаквания за болести и смърт на добитъка. Цитира се случаят в ранчото на Джеки Шилк от щата Северна Дакота, чиито крави загубили опашките си и започнали да страдат от различни болести, след като в земята й започнали сондажи за шистов газ. Известни са също случаи на масова гибел на домашни животни, след като са били в контакт с течността, която излиза от сондажите след провеждането на хидравличния удар. Например в щата Луизиана са умрели 17 крави, а в централна Пенсилвания цели 70 животни от стадо от 140 глави. Последният случай е станал, след като се е скъсала дигата на изкуственото езерце, в което е държана мръсната вода, изпомпана от сондажите. При аналогичен случай в същия щат мръсната вода залива пасище, което е използвано за хранене на бременни крави. Половината от родените телета са били мъртви. Най-вероятната причина за тези смъртни случаи са химическите вещества, които се смесват с водата, за са се извърши хидравличният удар, който засега е единственият метод за добив на шистов газ.

Мат Деймън във филма "Обетована земя", който бе посрещнат на нож от газодобивната индустрия

В случая на Джеки Шарп нает експерт е открил във въздуха повишени равнища на метан, хлороформ, бутан, пропан, а анализът на сондажите разкрил високи количества на хром, хлориди и радиоактивен стронций, съобщава NBCNews.com. Електронното издание The Nation.com пък разказва, че производители на месо и мляко от районите, в които се добива шистов газ, вече имат проблеми при реализацията на продукцията им. "Моето говеждо само се продава. Фермата ми е чиста, но ресторантите не искат да виждат сондажни кули на хоризонта", разказва фермерът Кен Джеф от щата Ню Йорк. От кооператива Park Slope Food в същия щат са заявили, че ако бъде отменен мораториумът за добив на шистов газ в Ню Йорк, членовете на кооператива, които са 16 200, души ще спрат да купуват хранителни продукти от районите, в които се извършват сондажи. Производителите изчисляват, че при такова развитие на нещата загубите им ще достигнат 4 млн. долара. Стивън Клегорн, който отглежда кози в съседна Пенсилвания, разказва, че на фермерските пазари купувачите вече питали от кой район е продукцията.
През миналата година излезе и първата рецензирана професионална научна статия, в която се изказва предположението, че има връзка между метода за добив на шистов газ и различни болести по добитъка. Тя е подготвена от ветеринаря Мишел Бамбергер от град Итака и професора по молекулярна медицина от университета в Корнел Робърт Осуалд. Двамата описват 24 случая в шест щата, където в райони с добив на шистов газ са открити неврологични, репродуктивни и стомашно-чревни заболявания сред селскостопански животни, които са имали досег с химикали, използвани при хидравличното разбиване.
Няколко дни преди първата прожекция на "Обетована земя" в САЩ обществената организация "Лекари, учени и инженери за здравословна енергетика" са изпратили петиция до Белия дом, подписана от над 100 специалисти, с искане да не се избързва със строителството на терминали за втечнен газ. През последната година в САЩ започнаха редица проекти по строеж и преоборудване на терминали за втечнен газ, чрез които синьото гориво да се експортира. Тъй като най-голямата прибавка към ръста на американския добив на природен газ идва от шистовия такъв, от организацията искат администрацията на Барак Обама да отговори "дали здравето на американците няма да бъде разменено срещу удовлетворяването на енергийните потребности на чужди държави".
Против плановете за износ на американски втечнен природен газ се обяви и сенаторът от Демократическата партия Рон Уайдън, цитиран от "Чикаго трибюн" през ноември м.г. Според него тези планове може: "да нанесат вреда на възможността за енергийна независимост на страната, на борбата със замърсяването и запазването на околната среда и на подобряването на конкурентоспособността на американските производители".
Впрочем някои американски експерти смятат, че администрацията на Белия дом може да коригира подхода си към добива на шистов газ в САЩ. По време на предизборната кампания за втория си мандат президентът Барак Обама изтъкваше, че придава голямо значение на шистовия газ за развитието на американската индустрия. Ниските цени на газа, получени вследствие на неговото свръхпроизводство, доведоха до сериозни проблеми в добивната индустрия, но пък и стимулираха някои компании да върнат в Америка производства, които преди това бяха изнесли зад граница. Опасенията от екологично замърсяване вследствие на добива на шистов газ обаче не намаляват и това може да подтикне президента Обама да настоява за въвеждането на федерално регулиране на добива му. Сега такова регулиране има само на щатско ниво. Газодобивните компании обаче са твърдо против тази идея, защото това може да доведе до допълнително оскъпяване на добива на шистов газ, чиято себестойност и сега е по-висока от цените, на които се продава.
От другата страна на Атлантика също нарастват протестите на обикновените хора срещу добива на шистов газ. Шведският вестник "Svenska Dagbladet" в статия, озаглавена "Западът налага с желязна ръка проучванията на шистовите находища" и публикувана в началото на декември 2012 г., разказва, че жителите на балтийския остров Еланд са се обявили против плановете на компанията Gripen Gas да извърши проучвания за шистов газ в техните земи. Местните хора са се обединили в група, която вече е събрала над 3000 подписа срещу плановете на Gripen Gas. Единият от прессекретарите на групата Ева Парадис разказва пред "Svenska Dagbladet", че "за Еланд добивът на шисти ще означава заплаха за подземните води, които може "да си отидат" през порите в скалните породи и на острова да започне суша. Освен това се боим от "природните" отрови, които се съдържат в шистовите пластове, сред които са кадмий и уран, които при индустриален добив може да попаднат в питейната ни вода".

Геолози продължават да говорят за "шистов балон"

През този месец в специализирания печат в САЩ се очаква да бъде публикувана статия от геолога Дейвид Хюз, който изучава добива на шистов газ и нефт и е изучил данните за 30 залежи на шистов газ и 21 на шистов нефт, или общо 65 000 сондажа. Според предварителните информации данните на Хюз сочат една и съща картина за всички шистови полета в САЩ - бързо изтощаване на сондажите. Високите темпове на изтощаване на сондажите и голямата себестойност на добива първоначално са били замаскирани зад растящите количества газ и ажиотажа около шистите. Поради пресищането на пазара с газ цените му в САЩ падат под себестойността му. От този момент, пишат Хюз и колегата му Артър Бърман, производителите на газ трябва да привличат все повече инвестиции, за да поддържат движението на наличните средства. Всъщност това говори за финансова пирамида, се казва в статия, публикувана в сайта "Oilprice.com" с красноречивото заглавие "Балонът" с шистовия газ в САЩ трябва да се спука".
В статията, където са публикувани тези данни, се коментира, че в опит да запазят нивата на добив на шистов газ и нефт американците фактически ще се окажат приковани към сондите, за да компенсират спада на добива и да удовлетворяват търсенето, те ще трябва да дупчат все повече земята и да се "смиряват със страничните въздействия върху околната среда" поради растящия брой сондажи, използващи метода на хидравличния удар.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ