И Борисов имал резерви към АСТА
Премиерът обеща, че България ще приеме частично споразумението, макар поставеният вече подпис да задължава страната
/ брой: 28
На извънредна среща в премиерския кабинет депутати и неправителствени организации от IT сектора обсъждаха споразумението за борба с пиратството АСТА, срещу което се обявиха милиони потребители от цял свят. Документът, който според специалисти заплашва свободата на словото и информацията в интернет, явно е започнал да притеснява и Бойко Борисов, който, впечатлен от масовото недоволство, заявил, че има резерви по споразумението. От Асоциацията на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги се срещнаха с Борисов, за да му връчат петиция.
Въпреки опасностите, които АСТА крие, становището на Борисов е, че Народното събрание трябва да ратифицира докумета, под който така или иначе вече стои български подпис. "Официалното становище, поне за момента, е, че ратификацията трябва да е с резерви, а действащото досега законодателство в страната ще продължи да се прилага", впусна се в обяснения зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов. Предложението трябва да бъде изготвено от Трайчо Трайков, а след това да мине през НС. Специалисти обаче коментират, че България няма как да спазва договора половинчато, тъй като подписът, поставен под АСТА, задължава правно страната да го спазва и прилага.
За ДУМА Страхил Иванов от Сдружението на независимите интернет доставчици опроверга твърденията, че техни представители са се срещали с премиера. Той бе категоричен, че никой от правителството не е правил опити да се свърже с тях, за да дискутират опасностите от приемането на АСТА. Важно е договорът да се ратифицира така, че да се гарантира, че българското законодателство няма да се променя спрямо него, категоричен бе Иванов. Неясните условия в споразумението според него застрашават потребителите.
Междувременно министърът на икономиката Трайчо Трайков също даде заден и почти призна, че не е запознат с АСТА. Той участва в заседание на Българо-германския кооперационен съвет вчера и обяви, че ще използва визитата си, за да попита Германия какво мисли за АСТА. ДУМА припомня, че германците не са подписали спорното споразумение. "Процедурите в Германия са по-дълги при първоначалното подписване. А при нас тежестта е при ратификацията по подписване. Ние разрешаваме в случая на нашия посланик в Япония да подпише под условие и след това вече има ратификация от парламента. По-бавната процедура е ратификацията. Ние подготвяме кръгла маса и в парламента ще го обсъждаме, такъв дебат ще направим в България и ще видим какво ще е крайното решение", опита да се измъкне от ситуацията Трайков.
Трайков приписа недоволството от клаузите в документа на "американските закони SOPA и PIPA, които са много остри и репресивни" и широкия отзвук, който се получи при появата им. Според министъра хората били направили асоциация с тях и затова се притеснявали. "Вижте какво прави сега киноиндустрията - имаш възможност или да купиш един филм за 50 евро, или да те вкарат в затвора, че си го взел нелегално. А кое е правилното? Правилното е да можеш да го купиш за 2 евро, нали? И тогава едва ли някой ще рискува да ходи в затвора за 2 евро", анализира икономическият министър Трайчо Трайков.