16 Юли 2025сряда20:16 ч.

Христо Юскеселиев - с перо и камера

Известният фоторепортер разказва за трудните и щастливите моменти в професията

/ брой: 223

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1591

Като фотожурналист съм имал щастието и възможността да се срещам с политици, културни дейци и хора с най-различни професии и съдби. Старал съм се да намеря език със събеседника си, да го предразположа, да бъда до неговия свят, защото моето вътрешно убеждение е, че репортерът трябва да умее да разговаря и с царя, и с пъдаря.
С тези думи известният фотограф-художник и фоторепортер Христо Юскеселиев въвежда читателите в автобиографичната си книга "Тити - една камера, един живот", издадена от ИК "Гутенберг". През 50-годишната си активна творческа кариера той е верен на максимата, че за фоторепортера няма препятствия: ако ти затворят вратата, ще влезеш през ключалката, ако я запушат, ще влезеш през комина, но снимка трябва да има. Затова и между десетките разказани в книгата истории от неговата практика има немалко стъписващи, удивителни или пък комични ситуации. При Тити фотографията е наследствена страст, изкуство, занаят - баща му Иван Юскеселиев започва работа като фоторепортер още около 1920 г. на миналия век. А пък фотографската династия Юскеселиеви е известна с още неколцина професионалисти, някои от които продължават да работят и днес в печатните медии.
Авторът пристрастно, сърдечно и интересно разказва за своите колеги, за напрегнатите и инфрактните моменти във всекидневника, за срещите си с известни личности от политиката, културата, науката, спорта, както и с редица неизвестни хора на труда в хилядите му пътувания из близки и далечни кътчета на България, за цената на това да бъдеш винаги "на първата линия" или да успееш да заемеш най-добрата гледна точка. И да не забравяме - във времена, когато удобствата на дигиталната камера бяха непознати и всичко се правеше ръчно, а заснетото беше "скрита картинка" до момента, в който фотографът не прояви филма и не изкопира снимките. Приблизително 1/3 от книгата съдържа фотографии - малка част от огромния архив на автора, както и няколко любопитни кадъра, заснети от неговия баща.
Христо Юскеселиев е роден в София през 1933 г. През 1959 г. завършва философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски". С фотография се занимава от 1949 г. като сътрудник във вестниците "Народен спорт", "Септемврийче", "Здравен фронт", "Студентска трибуна", сп. "Народна кооперация", но от 1950 до 1958 г. основно публикува във в. "Народна младеж". От юни 1958 г. постъпва на работа във "Вечерни новини" и е завеждащ фотоотдела до 1995 г. Междувременно активно сътрудничи в продължение на 25 години на сп. "Българска музика", на Съюза на българските композитори и на "Балкантон" със снимки на изпълнители за оформлението на грамофонни плочи. Автор е на фотоилюстрациите на 15 книги.
Носител е на званието фотограф-художник. Удостоен е със "Златно перо" на Съюза на българските журналисти. Участвал е и е награждаван във фотоизложби у нас. Негови снимки са представени в Интерпрес фото в Букурещ, Будапеща, Варшава, Москва, Атина и в Биенале по художествена фотография.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ