Хора с увреждания на протест заради медицинската експертиза
Недоволните настояват и за актуализация на позитивния списък, като се възстановят определени лекарства
/ брой: 22
Десетки хора с увреждания се събраха вчера отново пред Министерския съвет с искане за корекция в Наредбата за медицинска експертиза. Според недоволните документът е причина много от тях да бъдат лишени от права. В него се посочва, че едно водещо заболяване се приема, а другите не се вземат под внимание и хората изпадат от системата на ТЕЛК. Промените ще засегнат близо половин милион души, които получават инвалидна пенсия.
Хиляди от цяла България са заявили желанието си да са част от този протест, но поради невъзможността за осигуряването на транспорт и заради това, че имат увреждания, не са могли да дойдат.
Протестиращите носеха плакати, на които са изброени исканията им от Министерството на здравеопазването и НЗОК. Един от тях гласи: "Нищо за нас без нас".
Припомняме, че в началото на месеца хора с увреждания бяха излезли на протест с настояване да се гарантират по-кратки срокове за издаване на решение на ТЕЛК, а придружаващите заболявания също да се вземат предвид към основното. Тогава с тях се срещна и здравният зам.-министър Тома Томов и ги увери, че се работи, за да може възможно най-бързо да се промени наредбата, така че да бъдат изпълнени техните искания.
На протест излязоха и десетки пловдивчани, които се събраха пред сградата на Регионалната здравна инспекция. Те призоваха държавата най-после да чуе техните искания и да вземе мерки за облекчаване на положението им.
"Диабетик съм и имам полиневропатия. Средствата, които получаваме от държавата, са нищожни. Има недостиг на инсулин и се принуждаваме да обикаляме аптеки, докато го намерим. Разчитаме на роднини и приятели да ни го доставят от чужбина. Настояваме държавата да изработи нормална наредба за хората с увреждания и да взима мерки да има медикаменти", заяви Арто Симонян. Друг протестиращ - Каньо Канев, който е прекарал инфаркт, добави, че е загубил работата си като шофьор и се е наложило да чака половин година, докато излезе експертизата за заболяването му. Сега получавал 396 лева, а 200 лева дава за медикаменти. "Непрекъснато намаляват процента инвалидност, режат ни парите, липсват лекарства. Явно някои хора искат просто да ни няма", добави Канев.
Протести се проведоха и в други градове в страната. Варненци настояха да си получават пенсиите и лекарствата всеки месец. Сред исканията на хората са ритмично подаване на медикаменти в търговската мрежа, актуализиране на "позитивния списък". Протестиращите настояха и за съгласуване на терапии за лечение с лекуващите специалисти, независимо от становището на Експертния съвет.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.