Холандци с мерак да ни строят стадион
Министър Нейков получи фланелка на Аякс със своето име
/ брой: 159
Министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков обсъди още една възможност за построяване на нов национален стадион в България. По покана на бившия външен министър Соломон Паси в страната ни пристигна главният изпълнителен директор на "Амстердам АренА" Хенк Маркеринк, чийто екип предложи нова идея за построяване на модерното съоръжение. В разискването на проекта участваха още бившият президент на ПФЛ Валентин Михов - съветник на министъра, мегазвездата на българския футбол Христо Стоичков, изпълнителният директор на Националната спортна база Петър Божилов, посланикът на Кралство Холандия в София Карл ван Керстен и Соломон Паси.
"Нашите холандски колеги са решили да ни помогнат за изграждане на нов национален стадион. Това, което те ни предлагат, никъде го няма по света. Техният проект си заслужава вниманието и до края на годината имаме срок да преценим какво да направим", каза Свилен Нейков след срещата. Той допълни, че се обмисля разположението на стадиона с оглед бъдещото инфраструктурно развитие на столицата, за да може той да предаде нов облик на града. Затова се обмислят две възможности - "Враждебна" и "Божурище". Едната е на входа на столицата, а другата до летището. Стадионът може да бъде изграден за 2 години и половина, а капацитетът му трябва да бъде най-малко 35 000 зрители. Ако той има 50 000 места, ще са нужни около 200 млн. лева (100 000 евро), но пък страната ни ще може да кандидатства за домакинство на финален мач в евротурнирите.
Хенк Маркеринк информира, че стадионът на футболния клуб Аякс е на 15 години. Той е открит през 1996, а първоначалният замисъл е бил да бъде част от по-голям план за развитие на целия район и да се превърне във втори градски център. Работата по него е започнала по инициатива на община Амстердам и футболния клуб, но инициаторите не са имали финансови средства за построяването му. Взето е решение стадионът да бъде самостоятелен проект с независими оператори и така се стига до изграждане на мултифункционално съоръжение с привличане на частни инвеститори. Годишно "Амстердам АренА" печели 7 млн. евро. На него се провеждат не само спортни, но и други събития - между 80 и 90 целогодишно. "Моделът се оказа изключително успешен и през 2000 г. създадохме консултантска фирма, която се занимава с разработване на нови проекти. В момента работим с различни държави. В Бразилия изграждаме съоръжения за световното първенство през 2014 г., в Китай реконструираме стари спортни съоръжения, строим националния стадион на Швеция, имаме проекти в Гданск и на други места. Разговаряхме с министър Нейков за възможностите за реализиране на такава дейност, важно е да се изгради необходимият бизнес план и устойчив финансов модел, който да се развива. Колегите са гъвкави. Може да построят стадиона, а България да го управлява, но може и да ви помогнем в управлението", акцентира Маркеринк.
Христо Стоичков подчерта: "Хубаво е, че много фирми се интересуват. Министърът черпи опит. На един министър трябва да му се помага. Той ще реши кой ще строи стадиона, къде и как ще се използва." Валентин Михов пък посочи, че колкото по-бързо българите почерпят опит и се научат, толкова по-бързо ще успеят. "От 21 години помагам на българския спорт и на българския футбол. Има перспективи, никакво минало и никакви задкулисни действия", отсече Михов.