19 Юни 2024сряда23:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Заради новите цени на тока за индустрията и на фуражите

Хлябът, месните и млечните храни ще поскъпнат

Увеличението ще е малко, защото потреблението е намаляло, прогнозира директорът на ССБ Васил Симов

/ брой: 190

автор:Дума

visibility 498

Заради увеличената цена на тока и на фуражите можем да очакваме леко поскъпване на цените на хляба, месните и млечните продукти, но тази тенденция ще бъде ограничена от свитото потребление. В същото време не бива да очакваме двойно поевтиняване на петролните продукти. Това прогнозира вчера пред Bulgaria On Air директорът на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов.
По неговите думи тазгодишната реколта от пшеница в България се очаква да е около 4,5 млн. т -  малко по-слаба в сравнение с миналата година. Това обаче е по-добре в сравнение с други години, когато са прибирани между 3-3,5 млн. т. В същото време в световен мащаб вместо обичайната реколта от 880-890 млн. т вероятно ще бъдат прибрани 920 млн. т., което по думите му не се е случвало в последните 10-15 г. "На фона на увеличените количества в световен мащаб е нормално цените да тръгнат надолу, това не е фатално. България не може да обърне световния тренд. В едногодишен период в САЩ, Франция и Германия свалиха цените си с 20%, а в Черноморския регион понижението е 10-15%. Това няма как да не доведе до леко поевтиняване на брашното", каза директорът на ССБ.
Същевременно това не се отразява на цената на брашното у нас - то не е поевтиняло и не се очаква това да стане.

Причината според Симов, е че доларът е малко по-скъп спрямо година по-рано, а зърнените култури се търгуват в долари. Той очаква повишената цена на електроенергията да доведе до леко поскъпване хляба и тестените изделия, но тази тенденция ще бъде задържана от свитото потребителското търсене, което е най-слабо в сравнение със страните от ЕС.
Симов припомни, че сивият сектор в производството на хляб е най-големият конкурент на законно работещите предприятия. Той каза, че през последните години качеството на произведеното у нас зърно е все по-добро, защото се ползват по-добри сортове и техника. Според директора на ССБ обаче по-интересна е ситуацията с културите, които се прибират наесен - царевица и слънчоглед. Там не се знае накъде ще тръгнат пазарите. В момента слънчогледът е единствената зърнена култура, която поскъпна през последната година, но от 3-4 седмици има тенденция към поевтиняване. Може обаче да има изравняване на цените", каза Симов и допълни, че още не е ясно каква ще е цената на олиото.
Що се касае до цените на млечните и месните продукти, те зависят силно от цените на фуражите, които са поскъпнали с 8 - 10% за едногодишен период. Вероятно продуктите в магазините няма да поскъпнат с повече от 1-2%, смята той.
И докато щатският суров петрол, търгуван на Нюйоркската фондова борса, се срина до 6-годишно дъно, у нас не бива да очакваме двойно поевтиняване на петролните продукти, предупреди Симов. Причината - цената на черното злато не зависела само от пазарни фактори, а се определя и от геополитически игри и политически кризи. У нас има трайна тенденция на задържане на цената на петрола, затова ако има поевтиняване на бензина и дизела, ще е с "с по някоя стотинка", допълва експертът.


С най-скъпия дизел сме в ЕС

Дизелът, продаван в България, е най-скъп спрямо останалите държави-членки на ЕС, ако се отчита цената преди облагането на горивото с ДДС и акциз. Това сочат данните на сайта за статистическа информация energy.eu към 12 август.
Стойността на дизела се изчислява на база цената на производител/вносител и надценката на бензиностанциите. У нас цената е 0,658 евро на литър, при средната за ЕС - 0,531 евро, или 24% по-ниска. В някои европейски страни обаче данъците и таксите са по-високи, така че крайната цена на дизела по бензиностанциите в 11 от тях превишава тази у нас.
По цена на най-масовия бензин А95, преди облагането му с данъци и такси, страната ни отново е сред водещите - на 5-то място, а след облагането е по-евтин от повечето държави в ЕС.

Още няма консенсус за Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 114

Масови призиви за оставка на Нетаняху

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 114

Западът вижда в Китай заплаха, а не партньор

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 114

Канзас заведе дело срещу "Пфайзер"

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 114

Без надежда

автор:Александър Симов

visibility 375

/ брой: 114

Между образованието и бедността

автор:Аида Паникян

visibility 353

/ брой: 114

Нормално ли ви е?

visibility 392

/ брой: 114

Политкоректност

автор:Марин Милашки

visibility 338

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ