Хаос с шофьорските книжки за българите в ЕС
От КАТ пък се хвалят, че ще работят по 15 часа
/ брой: 185
Пълен хаос цари при подновяването на шофьорските книжки за българите, живеещи в страни от ЕС. Проблемът обаче не идва от съюза, а от нашите служби, алармираха попаднали в капана на институциите. Най-малкият проблем е, че липсва достатъчно информация за подновяването на документите.
Елена Оксанен, която живее в Лондон, е една от многото, лутащи се в лабиринта на администрацията. Тази година тя трябва да поднови шофьорската си книжка. От посолството обаче й казали, че трябва да се върне в България, там не издавали книжки. Жената започнала да се информира чрез интернет сайтовете на министерствата у нас, както и на страницата на КАТ. "Абсолютно никаква информация няма", оплака се тя.
"Информация за свидетелство за управление на МПС се съдържа в сайта на МВР, но на местно ниво според мен би следвало да се търси информация от съответното представителство на България в тази държава", обясни главен инсп. Тихомир Тодоров. Той обаче не можа да покаже къде точно е обяснена процедурата и се нае да я предаде на администраторите на страницата за по-лесен достъп.
От МВнР обещаха в кратки срокове да публикуват на своя сайт и да дават на българските граждани в чужбина всяка полезна информация, която органите на МВР преценят и им предоставят.
По закон българите, които пребивават в ЕС повече от 185 дни, трябва да си изкарат книжка в държавата, в която живеят. Достатъчно е за граждани, които са се установили да живеят на територията на държава-членка на ЕС, да подадат заявление пред съответния орган, компетентен за издаване на свидетелство за управление на МПС на държавата, в която пребивават, обясни още Тодоров. Той допълни, че при проблем съответният орган се обръща към българските си колеги по електронен път.
В същото време в софийския КАТ обясняват на българите от чужбина като Елена, че им трябва специално удостоверение за пред местните власти. Пращат ги в СДВР за печат. Документът после трябва да се преведе и легализира. Всичко струва време и пари, а реално се оказва, че не е необходимо. Инспектор Тодоров обеща да направи проверка в едномесечен срок защо столичният КАТ не обяснява правилно процедурата.
Докато неуредиците отнемат време, нерви и средства на стриктните българи, от КАТ се похвалиха, че ще работят повече. От септември служителите минават на две смени и ще обслужват граждани по 15 часа. За да се попълнят смените от 6 сутринта до 21 ч. до края на годината ще бъдат наети на временни договори още 40 души. С удължено работно време ще са и паспортните служби.