05 Юни 2025четвъртък12:13 ч.

Гузно спокойствие

/ брой: 189

автор:Галина Младенова

visibility 4234

Отношенията между Сърбия и Косово отново се нажежиха до червено. Причина за поредното напрежение се оказа една неочаквана и нечакана визита на косовския лидер Хашим Тачи в язовира "Газивода", който е част от сръбската енергийна мрежа. При това бе съпроводен от десетки въоръжени косовари, които набързо натръшкали присъстващите на мястото сърби, сигурно, за да не дразнят президентските очи. Косовската провокация очаквано ядоса Белград, който припомни, че според постигнатите международни споразумения влизането на въоръжени косовари в граничните територии трябва да става само с разрешение на международните сили КейФОР. Ухиленото лице на Тачи обаче за пореден път ни продемонстрира, че не тачи никакви споразумения.
Кому беше нужна тази провокация? Действията на Прищина не постигат някаква голяма цел. Косоварите просто за пореден път се опитаха да унизят отколешния си враг сърбите. А какво прави през това време международната общност, с която албанците в Косово постоянно се прикриват? Както в повечето случаи досега, и Евросъюзът, и КейФОР гузно замълчаха. От международните сили промърмориха, че извършват проверка на случая, а от Брюксел призоваха и двете страни да действат "спокойно и сдържано". Какво спокойствие, бе господа?! Косоварите нагло се изплюха в лицето не само на сърбите, но и на всички, които са се ангажирали да има поне някакъв привиден мир на тази земя. А вие говорите за сдържаност!
Противопоставянето за Косово не е от днес, то наброява стотици години. Територията, на която славяните живеят от VI век, неведнъж е преминавала от ръце в ръце. Сърбите обаче трудно ще преглътнат тази загуба днес. А след като виждат как Европа им обръща гръб, естествено е да потърсят помощ при приятели - в Москва. ЕС нека да си говори за спокойствие. А доскорошната европредседателка България, която се хвалеше, че е миротворецът на Балканите, блесна с това, че се покри по случая.
 

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ