20 Февруари 2026петък17:17 ч.

Грузия отхвърли ветото за чуждите агенти

Съветът на Европа изрази тревога, САЩ заплашиха със санкции

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 4480

Парламентът на Грузия гласува за преодоляване на президентското вето върху законопроекта за "чуждестранните агенти", който хвърли страната в криза.
Управляващите игнорираха критиките от Запада, че законодателството е авторитарно и вдъхновено от Русия.
През следващите дни се очаква председателят на парламента да подпише новия закон. Организациите, получаващи над 20% от финансирането си от чужбина, ще се регистрират като "агенти на чуждестранно влияние". Близо 200 НПО обявиха, че няма да спазват новия закон.
"Съжаляваме за решението на парламента да отхвърли ветото на президента и да продължи с окончателното одобрение на закона "за прозрачност на чуждестранното влияние" в сегашния му вид въпреки критиките от страна на международните партньори за неговата несъвместимост с европейските стандарти", се казва в изявление на генералния секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич.
"Предприемайки тази стъпка, грузинските власти за съжаление са се отказали от крайната възможност да оттеглят този законопроект и отказаха да участват в съдържателен диалог, пренебрегвайки недвусмислените препоръки на Венецианската комисия, чиито авторитетни правни становища отразяват нашите демократични стандарти", се казва в изявлението. Въпреки това Съветът на Европа остава напълно в подкрепа на европейските стремежи на грузинския народ.
САЩ заплашиха да санкционират депутатите, които подкрепят текста.
Правителството на Грузия обвини западните страни в изнудване заради противопоставянето им на законопроекта и каза, че той е необходим, за да попречи да бъде въвлечена Грузия във война с Русия.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ