19 Май 2024неделя16:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Грузия иска да произвежда вино на Марс

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 637

Грузия иска да стане първата страна, която отглежда лозя на сухата марсианска повърхност, предаде Франс прес. Въпреки че идеята звучи като научна фантастика, кавказката страна проучва възможността за земеделие на Червената планета, където американците се зарекоха да пратят хора през следващите десетилетия.

"Грузинците са първите лозари в историята, а сега се надяваме да станем пионери в лозарството на друга планета", заяви Николоз Доборжгинидзе - основател на амбициозния проект. Първите следи от производство на вино в Грузия датират отпреди 8000 години в тази страна, притисната между Кавказ и Черно море.

Група предприемачи и учени се отзоваха на поканата на НАСА за "трайно човешко присъствие" на Марс с проект за отглеждане на различни сортове грозде в парник на Червената планета. Проектът се нарича "IX Милениум" и се изпълнява от консорциум, в който участват Грузинската агенция за космически изследвания, Тбилиският университет по търговия и технологии, Грузинският национален музей и "Спейс фармс".

Биоложката Марика Тарасашвили се опитва да развие бактерия, която ще превръща в плодородна земя сухия грунт на Марс. Тя заяви, че е постигнала обещаващи резултати. Екипът е събрал бактерии от различни екосистеми в Грузия, включително и от места с "екстремни условия", до горещи минерални извори. Специалистите твърдят, че са създали щамове, които могат да издържат на суровите условия на Марс.

Учените изучават и резистентността на 525 вида грозде, които се отглеждат в Грузия, за да определят кои са най-подходящи и ще устоят на високото ниво ултравиолетови лъчи на Червената планета. Засега най-вероятно е това да бъде сортът "Ркацители" - един от най-старите, от който се приготвя бяло вино. Следващият етап ще бъде отглеждането на лозя в лабораторни условия, наподобяващи тези на Марс - много ниска температура, висока радиация, наличие на въглероден окис, както и силно атмосферно налягане. Изследванията ще допринесат и за отглеждането на култури, които да издържат на измененията на климата на Земята.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ