04 Май 2024събота00:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Грипът не е настинка

Вирусът остава жизнеспособен няколко месеца и при минус 20 градуса

/ брой: 3

автор:Дума

visibility 1778

Макар настинката и грипът да са сродни заболявания, те не са еднакви. И двете представляват респираторни инфекции, т.е. инфекции на дихателните пътища, причинени от вируси. Между понятията грип и настинка има важни етиологични и клинични различия, категорични са лекарите.
Настинките се причиняват от над 200 различни вируса - риновируси, коронавируси, аденовируси, респираторни синцитиални вируси и др.
Грипът има други причинители - различни щамове инфлуенца вируси, и има различно клинично протичане. Специалистите го определят като инфекциозно заболяване с изразена есенно-зимна сезонност за Северното полукълбо. Грипните вируси са много издръжливи на студ - и при минус 20 градуса могат да останат жизнеспособни няколко месеца. Те са три типа - А, В и С. Тези от тип А и В водят до масово сезонно заболяване през студеното полугодие всяка година и са причина за епидемии. Вирусите от тип А имат подтипове. Разликата идва от състава на белтъчната им обвивка - едните от тях носят белтъци, наречени хемаглутинин (H), известни са 16 разновидности, а другите - неуроминидаза (N), които са 9. Тип С обикновено причинява или леко респираторно заболяване, или симптомите му въобще не се усещат от засегнатия. Не води до епидемии.
Според статистиката 95% от всички инфекциозни заболявания са именно от групата на грипа и сезонните инфекции. На практика 20 до 40% от населението боледува от грип всяка година, а до 70% от временната нетрудоспособност на хората в активна възраст се дължат на грип и настинки.

Симптоми

- Настинките започват постепенно - 2-3 дни след заразяването с вируса. Първите симптоми обикновено са дразнене и болки в гърлото, последвани от кихане и хрема с обилна секреция от носа, общо неразположение, главоболие. Температурата най-често не се повишава (поне не значително). При настинката може да се усети лек дискомфорт в гърдите, докато при грипа има силна гръдна болка.
- Признаците на грипа включват внезапно начало с температура и втрисане, кашлица, мускулни болки, силно главоболие, умора и слабост, болки зад очните ябълки, сухота и парене по лигавиците на устата и дихателните пътища. Някои хора имат запушен нос, носна секреция и болки в гърлото.
След появата на симптомите болният от грип продължава да разпространява грипния вирус в продължение на 6-10 дни.

Усложнения

Много често грипът се последва от усложнения като пневмонии, отити, синуити и артрити. Много опасни са усложненията от страна на централната нервна система (менингити, менингоенцефалити). Усложнения от страна на сърдечносъдовата система се срещат най-често при хора в напреднала възраст (миокардити или перикардити), често се стига до обостряне на хронични заболявания като астма и хроничен бронхит (особено при деца). Грипът

активира и ревматологичните заболявания

- група, състояща се от над 250 болести. Общото между тях е, че се засяга съединителната тъкан на тялото, която е най-разпространената структура в човешкия организъм и участва в изграждането на всички органи и системи и оттам симптомите на болестта могат да бъдат най-разнообразни. Приема се, че основната причина за възникването им са нарушения във функцията на имунната система. Вследствие на този болестотворен процес се развива ревматологично заболяване. Грипният вирус дразни имунната система и предизвиква естествен имунен отговор, който при пациенти с ревматологична болест води до нейното активиране. Оплакванията при хора с артроза и/или спондилоза при боледуване от грип значително се засилват.
Най-сериозни може да са последиците от грип за деца под 5 г. и хора над 65 г., както и за хронично болни от астма, диабет, сърдечносъдови заболявания, ХИВ/СПИН, рак, поради което медиците препоръчват тези хора да се ваксинират своевременно срещу сезонния грипен щам.
Ваксиниране се препоръчва и на хора, чиито професии изискват непрекъснат контакт с много хора - медицински работници, чиновници от данъчни и социални служби, пощи, банки, учители и пр. На работодателите им струва много по-евтино да поемат ваксинацията на служителите си, отколкото отпуските по болест. Грипът е причина за 10% от отпуските по болест в Европа. Производствените загуби от грипната инфекция само във Франция и Германия възлизат на 8,3-12,6 млрд. евро на година. В САЩ е изчислено, че само преките разходи за хоспитализации и извънболнични посещения при лекар по време на грипна епидемия струват на бизнеса над 10.4 млрд.долара годишно. 

Чисти ръце и добър сън


- Мийте ръцете си често, защото сезонните вируси лесно се предават при допир. Не пипайте очите си с мръсни ръце. Използвайте диспенсери за сапун, тъй като вирусите могат да живеят и върху сапуна. Избирайте антибактериален вариант и разтърквайте поне 20 секунди преди да изплакнете. Бършете ръцете си с кърпи за еднократна употреба, тъй като влажните хавлии задържат бацилите.
Когато сънят е по-малко от 7 часа за денонощие, значително се увеличава рискът от вирусно заболяване, в това число от настинка и грип, показват резултатите от изследване, проведено в университета "Карнеги Мелън" в САЩ. Според учените недостигът на сън влияе негативно на имунната система и това намалява способността на организма да се бори успешно с вирусите, причиняващи настинка или грип. Данните сочат, че лошото качество на съня снижава над 5 пъти способността на имунитета да се бори с вирусите.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ