18 Май 2024събота08:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Граждански организации поискаха нов Изборен кодекс

Мая Манолова засипана с предложения за облекчена регистрация на независимите кандидати, преференциален вот и машинно гласуване

/ брой: 139

автор:Юлия Кулинска

visibility 139

Мнението на гражданските организации е за изцяло пренаписване на Изборния кодекс, заяви зам.-председателят на НС Мая Манолова, която организара вчера в парламента кръгла маса с участието на неправителствени организации за обсъждане на промени в изборното законодателство. Според Манолова с новия кодекс трябва да се осигури честност на вота, да се даде по-голяма възможност за участие и регистрация на гражданските организации в него, да се въведат възможности за пренареждане на листите, да се случва по друг начин изборната кампания и предизборното отразяване. Чуха се предложения в подкрепа на въвеждане на машинното и на онлайн гласуването, отбеляза тя. Манолова беше категорична, че темповете за промяна на Изборния кодекс могат да бъдат ускорени. По думите й даже за ГЕРБ, които са автори на предишния закон, е ясно, че той нанесе големи поражения на изборния процес и че трябва да бъде коренно променен или изцяло пренаписан.
Срещата е само първа стъпка към промяната на изборните правила, заяви Манолава. Тя пое ангажимент гражданските организации и движения да не бъдат само фон, а основен участник в процеса. Манолова изложи предложенията на БСП, които включват въвеждането на машинното гласуване, максимално облекчаване на режима за регистрация и избор на независими народни представители, нови правила за избор на членове на ЦИК, прочистване на избирателните списъци.
Ангел Славчев от "Граждански контрол", известен с активното си участие във февруарските протести, предложи към състава на кръглата маса като почетен член да бъде поканен омбудсманът на републиката, както и двама конституционни съдии. За регламентирано участие на гражданите в постоянните комисии на НС настоя Антон Димитров от граждански форум "Промяна". Успоредно с промяната или написването на нов Изборен кодекс трябва да има промяна и в Закона за политическите партии, поиска Найден Кирилов от инициативния комитет за учредяване на партия "Република БГ". Според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда методиката за определяне на изборния резултат трябва да бъде част от кодекса. Тя настоя ЦИК да публикува на сайта си изходния код на софтуера, който се използва при обработването на резултатите. Цонева смята, че трябва да има сигурност при отпечатването, съхранението и разпространението на изборните книжа. От института обобщават, че трябва да се възстанови преференциалното гласуване, да се намали броят на подписите за издигане на независими кандидати. От Движение "Освобождение" пък предлагат създаване на граждански парламент, който да заседава веднъж месечно в сградата на НС.
На срещата, която продължи 3 часа, се чуха искания за въвеждане на условието за образователен ценз на гласоподавателите, за ясна методика за определяне на изборните мандати, преформатиране на избирателните райони. Бяха направени предложения и за въвеждане на задължителното гласуване. Манолова обяви, че всички предложения ще бъдат обобщени и публикувани на интернет страницата на парламента, а още днес в НС ще бъде предложено създаването на парламентарна комисия за изработване на нов Изборен кодекс.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ