07 Октомври 2024понеделник07:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гръцките банки търсят капитал от 27,5 млрд. евро

"Юробанк" ще бъде национализирана, а "Пиреос" избегна преминаването под държавен контрол

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 43

"Юробанк" ще бъде национализирана, а "Пиреос банк" ще се справи сама и ще остане частна, пише руският в. "Ведомости". "Юробанк", която заема четвърто място по активи сред гръцките банки, се отказа от плановете да привлече капитал от частни инвеститори. Цялата необходима сума от 5,8 милиарда евро ще й бъде предоставена от Гръцкия фонд за финансова стабилност (HFSF), след което банката ще бъде национализирана.
Четирите най-големи гръцки банки - Националната банка на Гърция (NBG), "Юробанк", "Алфа банк" и "Пиреос банк" - трябва да привлекат капитал в размер на 27,5 милиарда евро. За целта в HFSF са резервирани 50 милиарда евро - това са пари на тройката международни кредитори, част от помощта, която Гърция получи през 2012 г. Но 10% от необходимия капитал банките трябва да привлекат сами от частни инвеститори. Това е условието за достъп до парите на тройката. Иначе банките преминават под държавен контрол.
В началото на април гръцките власти замразиха сливането на "Юробанк" с NBG. ЕС и МВФ се опасяваха от размерите на обединената банка. Това не само, че щеше да бъде най-голямата банка в Гърция, но и в цяла Югоизточна Европа. Нейните активи щяха да надхвърлят 170 милиарда евро. "Юробанк" притежава Българската пощенска банка, а NBG - Обединена българска банка.
Втората по активи в Гърция "Пиреос банк" намери пари и избегна преминаването под държавен контрол. Тя се съгласи да купи гръцкото дъщерно дружество на Banco Comercial Portugues - "Милениум банк". "Пиреос" ще плати за "Милениум" 1 милион евро, а португалската банка обещава да купи новите акции на "Пиреос" на стойност 400 милиона евро. Още 170 милиона евро "Пиреос" ще получи от "Сосиете Женерал", чиято гръцка дъщерна банка Geniki тя купи през есента на 2012-а също за 1 милион евро.
"Пиреос" се нуждае от допълнителен капитал в размер на 733 милиона евро. Отчитайки, че акционерите вече са одобрили емитирането на конвертируеми облигации на стойност 2 милиарда евро, "Пиреос" не е заплашена да премине в държавни ръце. Но по облигациите трябва да се плащат 7% доходност, а банката иска да избегне това и възнамерява да привлече необходимите й 733 милиона евро за сметка на емитиране на акции. "Вече събрахме 570 милиона евро. Интерес имат както гръцки, така и чужди инвеститори. Смятам, че ще успеем", каза председателят на борда на директорите на "Пиреос" Махалис Салас.
Акционерите на "Пиреос" вече одобриха емитирането на новите акции.
Кипър пък погва имотите с данъци. Въвежда се облог върху недвижимите имоти за всички за тази и следващата година, като данъчните ставки са от 0,4 до 1,8 на сто по цени от 1980 г., съобщиха кипърските медии. В. "Филелефтерос" уточнява, че правителството в Никозия смята да прокара през Министерския съвет това свое предложение. Няма да остане необложен нито един собственик, предупреждава в. "Политис".
Целта на кабинета е в хазната да влязат 75 милиона евро съгласно изискването на международните кредитори на Кипър в замяна на одобрената от тях финансова помощ в размер на 10 млрд. евро. Облагането на имотите в Кипър ще е различно в зависимост от стойността им и ще става стъпаловидно, като ставката започва от 0,4 на сто и стига до 1,8 на сто за имоти от над три милиона евро. Ще бъде предложена една по-честна система за данъчно облагане, обясни вътрешният министър Сократес Хасикос.
Според сегашното законодателство близо 78 000 собственици на жилища са освободени от плащане на данък имот, тъй като по цени от 1980 г. техните домове са на стойност под 120 000 евро и не подлежат на облагане.
Предишното предложение за данъчно облагане, което предвиждаше всички имоти над 40 000 евро да бъдат облагани, беше отхвърлено. Срещу него скочиха хотелиери и собственици на земи, според които идеята ще вкара икономиката на страната в още по-голяма рецесия.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 2760

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 2121

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 2606

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2575

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 2615

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 4373

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 5494

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 4375

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2687

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ