Горна Липница превзе Гьоте-институт
Изложба на творци от България, Германия, САЩ и Сърбия организира създадената от предприемчиви млади хора арт-резиденция "Старото училище" в романтичното селище
/ брой: 34
"Задругата на легендите" е озаглавено второто издание на създадената преди няколко години във великотърновското село Горна Липница арт-резиденция "Старото училище". Интересна, оригинална и в някаква степен дори ексцентрична, може да се стори някому идеята на живеещия иначе в София млад адвокат Димитър Палов - в родното му село, на мястото на закритото училище, да бъде създадена арт-резиденция, където да се канят творци от различни страни в света - от областта на живописта, скулптурата, фотографията, визуалните изкуства, архитектурата, музиката, иконописта, литературата и пр. След предварителен подбор на кандидатите те получават покана за участие в резиденцията, където им се осигурява храна, преспиване и условия за творчество в продължение на няколко дни веднъж през годината. По време на пленера специално жури определя темата, която е свързана с бита, обичаите и фолклора на селото. Досега през 2010 г. се е състоял първият "тур" на арт-резиденцията, озаглавен "Събирачи на легенди", в който участващите творци е трябвало да пресътворят легенди от миналото на Горна Липница.
Участнците в "Задругата на легендите" от 21 до 28 август 2011 г. е трябвало да пресъздадат в своите творби романтиката на миналото и настоящето, да "почувстват" обичаите и вярванията, традициите на Горна Липница. Така в продължение на няколко дни художниците Морган Крайг и Кристин Кюн от САЩ, Бисерка Петрович от Сърбия, Ирене Антон от Германия; фотографите Иван Манчев, Венета Захариева, Юлий Юлиев, архитектите Светла Цонева и Анета Евтимова, художниците Пламен Петров и Мартин Петров от България са създали свои творби, които са подредени в Гьоте-институт в столицата. Сред тях особено силно се открояват абстрактните импресии на Морган Крайг, "Гребените на Лорелай" от Ирене Антон, колоритните композиции на Мартин Петров; оригиналните асоциативни търсения във фотографията на Иван Манчев и Венета Захариева, на Юлий Юлиев, нестандартните решения на Светла Цонева и Анета Евтимова, свързани с архитектурното оформление на самата арт-резиденция "Старото училище".
Тази изложба е интересна преди всичко с това, че е плод на една частна инициатива, която показва, че и без помощта на държавата могат да се създават стойностни и интересни неща в изкуството - отбеляза директорът на Гьоте-институт в София д-р Рудолф Барч.
Повече от 77 творци от различни страни са участвали в предварителната селекция за участие в "Задругата на легендите", организирана от арт-резиденцията в с. Горна Липница. След Гьоте- институт предстои изложбата да бъде показана във Велико Търново и Павликени, а от началото на март ще започне и организацията на третото издание на интересната инициатива, която е дело на Сдружението за развитие на с. Горна Липница и кметството на селото.