26 Юни 2024сряда19:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Горила" разгневи Словакия

Словаците са готови да накажат десноцентристите заради корупционен скандал

/ брой: 59

visibility 29

Мартин Санта и Ян Лопатка
Ройтерс


Лидерите на управляващата в Словакия десноцентристка коалиция са изправени пред унижение от електората на парламентарните избори в събота. Избирателите са разгневени от голям корупционен скандал и вероятно ще върнат на власт лява проевропейска партия, обещаваща данъци за богатите.
Ако резултатите от социологическите проучвания се потвърдят, Словашкият демократичен и християнски съюз-Демократическа партия (СДХС-ДП) е на ръба да не прескочи 5-процентовата бариера, необходима за спечелване на места в парламента. Това би било зрелищно поражение за партията, която повече от 9 г. след разделянето на Чехословакия през 1993 г. доминираше словашката политическа сцена и чиято либерална политика помогна за трансформацията на изостаналата източноевропейска страна в икономика, развиваща се с бързи темпове. От решаващо значение за партньорите на Словакия от еврозоната е, че партията, която ще спечели от това, е социалдемократическата "Смер". Тя е твърд поддръжник на единната валута и е малко вероятно да попречи на усилията за стабилизиране на еврото, както миналия октомври заплаши да направи оглавяваната от СДХС-ДП коалиция.
Страната с 5,4-милионно население привлече вниманието на световните финансови пазари, когато един от по-малките партньори в управляващата коалиция реши да не подкрепи укрепването на спасителния фонд за еврото, целящо да се избегне неконтролиран фалит на Гърция. Този ход доведе до падането на оглавявания от СДХС-ДП кабинет и принуди министър-председателката Ивета Радичова да състави служебно правителство. "Не мисля, че правителството, съставено след изборите, ще създава проблеми, когато става дума за големи и стратегически решения в еврозоната", каза Мариян Лешко, който списва рубрика в икономическото списание "Тренд".
Основната причина за вероятния отлив на избирателите от СДХС-ДП е "изтичането" през декември на досие на тайните служби. То разкрива записани със специални разузнавателни средства разговори между водещи политици и бизнесмени, в които се обсъжда раздаване на рушвети срещу продажбата на държавни компании в средата на миналото десетилетие. Подробностите в досието с кодово име "Горила" накараха десетки хиляди гневни словаци да излязат по улиците миналия месец в рядка демонстрация на обществен гняв.
26-годишният IT-специалист Марек Ломницки каза, че в събота ще пусне празна бюлетина в знак на протест срещу СДХС-ДП. "През 1998 г. те се обявиха за борба с корупцията. Но се превърнаха в точно обратното - дискредитирана група хора, които не могат да си вържат обувките, без да получат подкуп".
Социологическите проучвания показват, че "Смер", водена от бившия премиер Роберт Фицо, ще е най-големият печеливш, събирайки около 40 процента от гласовете, а има и съвсем малък шанс да спечели пълно мнозинство.
Словашката десница се отнася с презрение към Фицо, който е бивш член на Комунистическата партия. Неговите обещания за по-социална държава и по-високи данъци за богатите намериха подкрепа сред избирателите от селските райони, както и сред бедните, но според анализаторите неговите намерения може да подложат на изпитание способността на Словакия да се придържа към договорените от ЕС цели за дефицита. Евентуален неуспех на бившата комунистическа страна да намали бюджетния дефицит до 3% от БВП до следващата година може да се отрази на кредитния й рейтинг ("Мудис" го определя на "АА", а "Стандард енд Пуърс" на "А"). Но според Еврокомисията силният износ, в който водещо място заема производството на автомобили, може да я превърне в най-бързо растящата икономика в еврозоната.
Големият губещ в събота със сигурност ще е лидерът на СДХС-ДП и външен министър Микулаш Дзуринда. Неговата съпартийка, популярната Радичова, напуска премиерския пост и ще стане преподавател в Оксфордския университет веднага щом бъде съставено ново правителство, и това ще направи партията още по-непривлекателна.
Дзуринда казва, че той и СДХС-ДП не са направили нищо противозаконно и че партията му не е единствената, чиито членове се споменават във връзка със скандала "Горила". Но именно Дзуринда, който беше министър-председател по време на предполагаемите закононарушения, понесе най-тежкия удар. По ирония управлението на Радичова беше хвалено, че прави доста повече, за да се бори с корупцията, отколкото Фицо в мандата му като министър-председател от 2006 до 2010 г. Тогава "Трансперънси интернешънъл" нареди страната зад всичките й централноевропейски съседи, както и на 23-то място от 27-те членки на ЕС.
Изоставена от повечето си либерални поддръжници от средната класа, СДХС-ДП загуби рязко подкрепа - от 15% през юни 2010 г. до едва 5,1% според публикуваните във вторник резултати от социологическо проучване.
"Случаят "Горила" е само върхът на айсберга", каза вътрешният министър Даниел Липшиц от коалиционния партньор "Християндемократическо движение". "Основният въпрос е кой всъщност управлява Словакия? Избраните от народа или криминални и финансови групировки?".
Нови партии като "Партията на обикновените хора" и "99 процента" - антикапиталистическа групировка, която няма почти никакви ясни политически идеи - се надяват да използват голямото разочарование сред избирателите и имат реален шанс да спечелят места в парламента, казват анализатори.
Избирателната активност обаче се очаква да бъде ниска. Само 22% от запитаните миналата седмица в социологическо проучване са казали, че със сигурност ще гласуват - по-малко от половината, дали гласа си през 2010 г.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ