02 Юни 2024неделя01:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Горчивите проблеми на "сладките" хора

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 617

Около 300 хил. са диабетиците в България, а близо 250 хил. души не знаят, че имат това заболяване или крият, че го имат. Това съобщи доц. Калинка Коприварова, специалист и национален консултант по детска ендокринология, диабет и обмяна на веществата в детската възраст.


Няма точна информация колко са децата диабетици до 18 г., но се приема, че са около 3000. Страната ни е на 29-о място в Европа по качество на лечение на диабетиците. Поводът е предстоящата конференция на 1 ноември т.г., посветена на препоръки в лечението на захарния диабет и проблемите при лечението на пациентите у нас.


Това заболяване се нарича "тих убиец" поради подмолния начин, който поразява здравето ни, добави Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет. Пари за лечение на заболелите от диабет у нас в Здравната каса има, но те не се изразходват рационално, добави тя. С конференцията ще се даде старт на месеца на борбата с диабета в България. Огромен е проблемът за осигуряване на достатъчно безплатни тест-ленти и глюкомери за младите хора над 18 г., който не е решен и е достатъчен за проверка от Комисията за защита от дискриминация. Не е направено достатъчно и за майките - родилки с диабет, които имат необходимост от по-дълъг период на майчинство.


Около 90% от децата с диабет са   инсулинозависими. Такъв е диабетът и при повечето млади хора докъм 40 г. При тази форма заболяването се дължи на недоимък от инсулин. Дефицитът се дължи на унищожаването на клетките, които произвеждат инсулин. Той се предсказва, когато във фамилията вече има наличие на такова заболяване и се определя с изследване на антителата.


Вторият тип диабет е характерен за възрастните и той се съчетава често с наднорменото тегло и високото кръвно налягане. Той се дължи често на инсулинов дефицит, но при него има повече повишена инсулинова секреция, съчетана с инсулинова резистентност, особено в началото на заболяването. Тук лечението също може да е с инсулин.


Захарният диабет е свързан с инсулинов дефицит и/или инсулинова резистентност и тяхното лечение много строго трябва да бъде диагностицирано от специалисти.


При тип 2 кръвната захар се повишава по-бавно, но натрупана за няколко години може да доведе до усложнения и да се диагностицира късно. Затова при тип 2 се провежда скрининг.


България е една от малкото страни в света, където всички диабетици са осигурени с човешки инсулин, широко са навлезли и аналоговите инсулини.


Лечението с аналогови инсулини се доближава до динамиката на инсулиновата секреция при недиабетици, категорична е доц. Коприварова. Нашата цел като ендокринолози е лечението с инсулиновите аналози да бъде без покриване на критерии, искаме те да бъдат премахнати, за да се освободим от неудобството да пишем фалшиви цифри в личните дневници, само и само да покрием критериите към НЗОК, заяви Коприварова. Тя посочи, че съвместните усилия на ендокринолози и на Националната асоциация на децата с диабет са насочени още към постигане на реимбурсация на консумативите към инсулиновите помпи, чийто разход на месец е около 400 лева. Следващата стъпка, по думите на Коприварова, трябва да бъде реимбурсация на самите инсулинови помпи, които струват по около 8000 лева. Настояваме да се осигуряват безплатно поне 500 тест- ленти за диабетици след 18 г.



Диабетиците във Великобритания - с 50% повече за 5 години


 


Броят на британците, страдащи от диабет, се е увеличил двойно само за 5 години, алармират експерти.


Около 3 млн. възрастни страдат от диабет във Великобритания, като техният брой е нараснал със 117 000 души през последните 12 месеца. Благотворителни организации за борба с диабета обявиха, че всяка година се харчат по 9 млрд. паунда за лечение на пациенти с това заболяване. Около 90% от хората с диабет тип 2 са развили опасната болест заради затлъстяване и наднормено тегло.



Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ