18 Май 2024събота20:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Горчиви плодове

/ брой: 116

автор:Евгени Гаврилов

visibility 484

Фактът, че българските плодове и зеленчуци изчезват от пазара не е нов. Последните данни на статистиката просто отново показват, че продължаваме да берем горчивите плодове от "далновидната" селскостопанска политика през последните 30 години. В нито една от бившите соцстрани реформата на този сектор не бе направена така престъпно, както това стана у нас. В началото на прехода връщането на земята в "реални" граници бе издигнато в култ. България беше лидер в поливното земеделие, но дерибействащите тогава ликвидационни съвети буквално унищожиха хидромелиоративни съоръжения за милиарди левове. Те бяха окрадени.  

И малко статистика. Зеленчукопроизводството у нас традиционно е формирало около 15% от брутната селскостопанска продукция преди 1989 г. Умопомрачителните реформи в сектора в опитите му за "пазарна трансформация" намалиха неговата роля. През 2003 г. делът на зеленчукопроизводството в общата селскостопанска продукция е бил 19%, а в момента е едва 3,4%. Физическите производствени обеми на български зеленчуци са намалели за 25 години над 2,5 пъти - от около 1 млн. тона годишно в средата на 90-те години до близо 700 хил. тона между 2000 г. и 2010 г. и 450 хил. тона след това. Стопанствата, които отглеждат зеленчуци в оранжерии, са около 3 000. От тях обаче едва 900-1000 реално прибират реколта. Площите с картофи са намалели с 38%, със сладък пипер - 66%, и с полски домати - 77%.

Средните добиви от зеленчукопроизводството в България в момента са сравнително ниски - около два пъти спрямо добивите в развитите европейски държави. Основната причина е разпокъсаното и сравнително дребно производство, неспособно да постигне по-висока производителност, проблемите с напояването, липсата на съвременна техника.

Да не забравяме и нелегалния внос и вредната роля в това отношение на агросубсидиите. Както е известно, огромната част от тях отиват при шепа зърнопроизводители, които придават латифундистки тип на земеделието ни.

А ние ще продължаваме да си правим салата от вносни домати и да си варим полски картофи.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ