17 Юли 2024сряда17:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГОРЧИВ ХАП ЗА ЦЯЛА ЕВРОПА

Лидерите на Европейския съюз сринаха банковата система на Кипър за назидание на другите си длъжници

/ брой: 97

visibility 107

Сергей Караганов
Политолог

Ще направя веднага оговорката, че не разполагам с никаква секретна информация относно това, какво всъщност се крие зад неочаквано появилия се ултиматум на Еврогрупата към Кипър. Но имам хипотеза, която се отличава от повечето обяснения.
Първо, за обясненията, които прозвучаха в нашата и чуждата преса. Този данък върху депозитите, казват, е насочен срещу руските вложители и мръсните пари.Това е възможно, но само отчасти. Мисля, че по-голямата част от тези пари е изведена от там.
Съвсем друго нещо е ,че ще пострадат собствениците на спестявания, чиито средства се оказаха замразени и могат изобщо да изгорят.Но това не са само руски граждани. Има много англичани и други европейци, в това число немци и израелци.
Други експерти казват, че предложената схема за решаване на проблема не само е абсурдна, но е несправедлива, непрофесионална и опасна. Нашият най-голям финансов експерт Алексей Кудрин твърди, че основната вина за кипърската криза пада върху Европейския съюз и еврорегулаторите, които не можаха или не пожелаха навреме да решат проблемите с дълговете на острова.
Склонен съм да се съглася почти с всички тези разсъждения. Но все пак ще опитам да се усъмня в абсолютната липса на професионализъм у ръководителите от Еврогрупата – на комитета, който управлява еврозоната, където водеща роля имат немците.
Изискванията да се въведе данък върху банковите депозити са наистина абсурдни и непрофесионални, ако те са насочени към спасяването на банковата система и икономиката на Кипър. Когато кипърските парламентаристи се съгласиха с въвеждането на тези мерки, извършвайки по такъв начин политическо харакири, банковата система на страната се оказа обречена. И причината за това беше самият ултиматум.
Банките се крепят на доверието. Кипърците се съгласиха с този конфискационен данък, а това означава, че доверието към кипърската банкова система е безвъзвратно загубено и не е възможно да се възстанови в обозримо бъдеще, дори ако Европа и Международният валутен фонд помогнат на кипърските банки.
И това е било добре известно на финансистите от Еврогрупата. Излиза, че те са разрушавали системата съзнателно. При това разбирайки, че по такъв начин се нанася удар върху репутацията и на цялата банкова система на Евросъюза, за което ще се наложи да се заплати с мащабно прехвърляне на средства в други, преди всичко азиатски, банки.
Наистина е абсурдно да се рискува с устойчивостта и репутацията на цялата европейска финансова система и с доверието към нея, с десетките милиарди, които ще се изтеглят от нея, да се срива икономиката на една страна от Евросъюза и зоната на еврото само за да се направи мръсно на няколко хиляди руснаци и англичани и даже на руските компании, свързани с държавата. Тъй че ще повторя: явно това не е свързано с Русия.
Ако хипотезата ми е правилна, и имаме работа със съзнателно сриване на банкрутиралата банкова система на Кипър, а значи и на цялата му икономика, то възниква въпросът – защо се прави това?
Рискувам да предположа, че е за това – чрез относително безболезнения за цяла Европа, но катастрофален за кипърците пример, да се покаже какво ще се случи, ако страните от южния пояс се откажат от режима на строга икономия и фактически от външното финансово управление.
Кипър е остров, който има всичко на всичко 800 хиляди жители. Това не е Гърция, която ако избухне, ще заплаши сериозно политическата стабилност на целия Балкански полуостров. И още повече това не е Италия или Испания. А тъй като кипърците по всяка вероятност няма да приемат ултиматума и фактическото въвеждане на външно управление, то се подготвя извеждането на Кипър, а после и на някои други страни, от еврозоната.
По такъв начин катастрофата на Кипър може да бъде насочена или към изтласкването на част от страните от зоната на еврото, или чрез показни действия за това - какво ги чака - да заставят южните страни да се съгласят да играят по правилата, които им се предлагат отвън.
Излагайки тази хипотеза, аз не искам да обвинявам Германия и страните, които се групират около нея, в бездушен империализъм. Това може да е едно начало на истинска безкомпромисна война за запазването на Европа. А Европа трябва да бъде спасявана.

Авторът е известен руски политически анализатор.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 372

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ