03 Май 2024петък22:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Големият избор

Съдиите едва определиха първите членове на новия ВСС, на ход са следователите и прокурорите. Точка ще сложат депутатите. Дали?

/ брой: 216

автор:Ина Михайлова

visibility 805

След безпрецедентен маратон общото делегатско събрание на съдиите избра първите шест, които ще трябва да се нагърбят с непосилната задача да изчистят облика на съдебната власт у нас. Както се казва - честито на избраните! Камен Иванов от Софийския апелативен съд, Юлия Ковачева от Върховния административен съд, Милка Итова от Софийския градски съд, Даниела Костова от Варненския окръжен съд, Галя Георгиева от Пловдивския апелативен съд и най-силният кандидат на Съюза на съдиите в България Калин Калпакчиев запълниха квотата от съдии в "правителсвото на съдебната власт". Предстои на 19 септември общото делегатско събрание на следователите да избере своя представител в професионалната квота на ВСС, а на 21 септември и прокурорите да делегират четирима. Така 11 от общо 22-мата избираеми членове на съдебния съвет ще заемат местата си за следващите пет години.
На 26 септември Народното събрание ще трябва да определи с гласуване и своята квота от 11 души. Като прибавим към всички тях влизащите по право във ВСС главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС, правителството на съдебната власт ще добие окончателен вид.
Скучно и тривиално?! За повечето българи навярно изглежда така. В последните години работата на Висшия съдебен съвет се оказа енигма за обикновените хора, мнозина от които станали жертва на родната Темида. Само скандали около и във ВСС изпълваха публичното пространство. А евродоклади и реакции на политици и медии напомняха, че язвата трябва да се лекува. Затова и от Брюксел, и отвъд Океана повториха и потретиха, че именно изборът на новия Висш съдебен съвет ще покаже има ли шанс Темида да измие лицето си, или българите окончателно ще свалят доверието си от правосъдната система.

Показност и публичност, а прозрачност?

Безпрецедентна показност и публичност на концепции и кандидати. С това ще се запомни есенният маратон за избор на ВСС. Стоически депутатите 13 часа изслушваха кандидати. И задаваха въпроси... Над 100 питания изпратиха и неправителствени организации... Препитването мина ... по шаблон. Театърът стигна дотам, че към част от кандидатите прозвучаха въпроси "Считате ли, че съдебната власт трябва да бъде независима?" Ха, да видим този, дето ще отговори "Не!" И моля ви, без лични въпроси, за да не превръщаме сериозно планираното мероприятие във вакханалия. Така и стана. Въпросите на неправителствения сектор се озоваха в "кръглата папка". Шефката на правната комисия Искра Фидосова недвусмислено закова рамките и публичното говорене се състоя. Не липсваха и крачки извън сценария, но те по-скоро бяха "за пред хората". Съмненията за задкулисни договорки се засилиха, когато стана ясно, че не липсват кандидати, които са потърсили начин да "бетонират" избора си във ВСС, бидейки номинирани и от депутати, и от колеги.
Безлично принципни бяха и някои от коментарите след изслушванията в парламента: че някои от кандидатите са съсипали съдебната система, че статуквото ще вземе връх, че само познати лица се въртят за шефски постове. И да, и не...

Статуквото

Факт е, че в парламента бяха изслушани много познати лица и няма как да е другояче, след като има изискване за минимум 15 години юридически стаж. Да, кандидатите са свързани с добилия печална слава настоящ ВСС, но как да е иначе, като именно Висшият съдебен съвет е кадровикът - той избира и назначава началниците в системата. В този ред на мисли всички кандидати са продукт на този ВСС, както и следващите ще бъдат продукт на бъдещия. Проблемите в съдебната ни система не са от 22 години, а от повече. Концентрираме се в последните десетилетия, защото сега изкристализираха и добиха печална слава много порочни практики, които трябва да се изкоренят. Не може обаче да се хвърля вината и да се търси отговорност за настоящото състояние на родното правораздаване единствено и само от кандидатите за членове на ВСС. Идеята на цялата "панорама" е да се изберат такива хора, които да променят порочното.
В хода на изслушванията в Народното събрание, както и на тези, организирани от Инициативата за прозрачни съдебни назначения (там се изслушваха съдии, прокурори и следователи), се чуха много идеи: за промени в Конституцията, за намаляване броя на съдилищата, за връщане на двуинстанционно производство, за забрана на избора на магистратски длъжности на роднини на ВСС-членове и пр. Онези, които не попаднаха в графата "куриозно-лапсусно-лаишки", сигурно ще бъдат обект на анализ и сериозна дискусия, при която да бъдат отсети популистките тези от прагматичните решения. Безспорно всички кандидати изтъкнаха като основни проблеми в системата независимостта й, натовареността и кадровата политика - акценти, предизвикали скандали в последните години. И ако част от кандидатите впечатлиха с конкретни предложения относно кадровата политика и натовареността на магистратите, то болезнената тема с независимостта на съдебната власт някак се замаза. Като бели лястовички бяха тези, които се осмелиха да споменат дългата ръка на вътрешния министър Цветан Цветанов.
Като цяло кандидатите бяха добре подплатени. Някои - не толкова, но дали това всъщност има значение? Пропуските в правната култура, лапсусите и повърхностният анализ на независимостта на съдебната власт едва ли ще са решаващи при избора на 11 от общо 17 кандидати за парламентарната квота във ВСС. На изслушването им в пленарна зала присъстваха нищожно малко депутати. Останалите, които на 26 септември ще упражняват правото си да избират, как ли ще го направят? Сигурно основавайки се на телепатичните си способности и на професионалния подход, който ще приложат, за да се запознаят с публикуваните в интернет концепции и автобиографии на кандидатите. Защо им е да знаят как звучат те и как се представят? Което показва, че гласуването в пленарна зала ще е добре подготвено.
Независимо от публичността, съмненията за договорки не секнаха. Няма прозрачност, констатираха част от неправителствените организации, обидени от отказа на статуквото да се разчупи. Срещу тях се опълчиха защитниците на обратната теза и оповестиха, че зад част от гражданския сектор стоят интереси на олигарси и на желаещи да се доберат до властта политици.

Човек на Човека

Още с избирането на първите шест членове на новия ВСС специалистите по лобистка математика хванаха калемите. Не че са ги оставяли досега, но сметките се зачервиха. Кой на кого е човек, чие лоби ще надделее в новия Висш съдебен съвет? Така вместо да се съсредоточат в концепции и основополагащи тези през уикенда съдиите часове водеха тежки спорове и процедурни битки. Лобитата около шефовете на Върховния административен съд, Софийския апелативен съд, Пловдивския окръжен съд и Варненския окръжен съд - Георги Колев, Веселин Пенгезов, Сотир Цацаров и Ванухи Аракелян, и крилото на Съюза на съдиите в България (ССБ) се надцакваха. И успяха, както отбелязват допуснатите до безпрецедентно прозрачния вот представители на медиите и неправителствения сектор. Същите медии и граждански организации вече месеци наред въртят част от гореспоменатите имена като претенденти за един или друг пост в съдебната власт.
Бягството на ГЕРБ от прекия избор на ВСС, както настоява Европа, работи в една посока - планиран и

дирижиран избор на нов главен прокурор

Едно е всеки магистрат у нас да гласува за правителство на съдебната власт, а съвсем друго 426 делегати, излъчени от добре организирани делегатски събрания, да избират шестима свои представители във ВСС. В единия случай мисията за програмиран и дирижиран вот е невъзможна, а в другия - реална и въпрос на сценарий с партньори срещу конкретни ангажименти.
Сметки тепърва ще се правят. За лобитата, които ще се надпреварват в избора на големите в съдебната власт, е жизненоважно какви хора ще влязат в новия ВСС.
Политиците накрая ще изравнят уравнението. С ВСС започва големият избор. Залогът е толкова важен, че всичко добре трябва да се изпипа. Предстои да се случи най-важното - да се изберат "тримата големи": главният прокурор и шефовете на ВАС и ВКС. Междувременно ще се избират конституционни съдии и други главни действащи лица в съдебната система. А това означава добре да се нагласи машината - за всеки да има добра реализация, ако не на едно поприще, да се планира за друго.
Може и да е вярно, че изборът на ВСС ще е генерална репетиция за предстоящите промени в съдебната система, но

като цяло нищо ново под слънцето

Същите симптоми, същите явления като в другите власти. И няма как да е другояче.
Ако се абстрахираме от сметките и порочните практики, все пак съдиите заложиха като цяло на хора с опит, но и в разцвета на силите си, за да реализират амбициозните си намерения. Избраха личности с виждане, показали, че не се страхуват да отстояват позиции. Очаква се прокурорите и следователите също да се справят "професионално" с избора на свои представители. Досега, както се казва, всичко е като "по мед и масло".
Дано в крайна сметка всичко не се изчерпи в създаването на учебник за процедурни правила за избор на ВСС. И порочното да убие в зародиш новото. Дали излъгахме Брюксел, че правим публичен избор на ВСС, запита Мая Манолова от БСП. От ДСБ останаха самотни в позицията си, че във ВСС не трябва да има "политическа" квота (сигурно поради опасения за липса на собствена квота в бъдещия ВСС?). И зад двете тези има достатъчно доза истина.
Изборът на новия ВСС, казват, бил въпрос на аритметика. Но преди всичко е въпрос на морал. Мнението е на Камен Иванов - единствения съдия, избран на първи тур за член на ВСС от общото делегатско събрание на съдиите. Дано той и другите 21 избираеми членове на ВСС не забравят това през следващите пет години.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ