На фокус
Гласуваме и с машина, и с бюлетина
Дълги заседания, спорове и кавги в Народното събрание съпътстваха промените
/ брой: 238
Юлия КУЛИНСКА
След три удължени заседания, първите две от които продължили до след полунощ, парламентът прие окончателно на второ четене промените в Изборния кодекс (ИК). С тях се възстанови гласуването и с хартиени бюлетини, освен с машини, във всички избирателни секции. Депутатите гласуваха да се запази досегашното правило машини да няма в секциите с по-малко от 300 избиратели. Това важи и при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги.
Машини няма да има и в секциите в чужбина, ако за откриването на секция са подадени по-малко от 300 заявления или ако на последните избори в конкретната секция са гласували по-малко от 300 избиратели.
Дебатите около връщането на хартията във вариант смесено гласуване бързо се радикализираха, оформяйки два лагера. Пет часа продължиха свадите само по заглавието на законопроекта. Ако то не бе наложено за гласуване буквално насила, можеше да прерасне и в 10-часов маратон заради отпора на "Продължаваме промяната". Хората на Кирил Петков и Асен Василев пуснаха в действие арсенала за бойкот и поискаха цели 22 процедури и около 60 изказвания само по началото на ИК. Те на моменти дори изпадаха в истерия, тропаха и крещяха от трибуната, повтаряйки до припадък едни и същи тези. Последва дискусия и до след полунощ на следващия ден, посветена на едва 16 параграфа от проекта, който уж трябваше просто да въведе смесеното гласуване. Но по стара традиция набъбна между двете четения с десетки предложения от ДПС и ГЕРБ.
Скандали, разправии, обиди, цинични подвиквания изпълваха дебатите по промените в ИК. Много от новоизлюпените депутати от новите партии показаха завидно умение в опитите да бойкотират с процедурни хватки дискусията. Дори призоваха хората към бунтове, ако бъде гласуван текстът за хартиената бюлетина. На моменти стълпотворенията пред трибуната ставаха ожесточени и беше на косъм споровете да прераснат в ръкопашен бой. И парадоксално, но факт - гласуването на промените бе съпътствано от необичайно включване на химна на Република България, който гръмна в полунощ, поръчан от "Възраждане"...
Машините за гласуване
вече ще разпечатват бюлетини
с гласа на избирателите, а не контролни разписки, които ще се наричат бюлетини за машинно гласуване. Те ще се подпечатват от секционната комисия и ще се пускат в специална урна. Устройствата няма да отпечатват протоколи с резултатите в края на изборния ден.
Резултатите от гласуването във всяка СИК ще се отчитат, като членовете й ще броят на ръка двата вида бюлетини - традиционната и машинната. Данните от броенето ще се попълват в протокол.
Въвежда се видеонаблюдение и видеозаснемане на работата на секционните комисии след края на изборния ден, когато се броят бюлетините. То ще е в реално време, при спазване изискванията за защита на личните данни.
Остават флашките, на които ще се записват данните от машините. Тези данни обаче няма да бъдат достъпни нито за секционните комисии, нито за представителите на партиите, нито за застъпниците, когато се прехвърлят в изчислителните центрове на районните и общинските избирателни комисии.
ЦИК ще предоставя
достъп до изходния код от машините
на всички формации, които на предходните избори са прескочили бариерата от 4% за влизане в парламента. Достъпът до кода и останалата електронна документация няма да може да се предоставят 10 дни преди изборния ден.
Не беше приет проектът за интернет гласуване. Район "Чужбина" остава, но от 1 януари 2025 г. заявленията за откриване на нова секция зад граница остават 40 на брой, не както беше предложено от ГЕРБ - 100. Това означава, че нова секция ще се открива за сънародниците ни в чужбина, ако това е заявено 40, вместо 100 пъти.
ЦИК трябва да започне експерименти със защитена хартия за бюлетините за машинно гласуване в срок от 3 седмици от приемането на закона.
Кабините за гласуване, които разговорно наричаме "тъмни стаички", отпадат. Досега ИК ни казваше, че в изборното помещение се поставят кабини за гласуване и прегради за гласуване с машини, така че да се осигури тайната на гласуването. Оттук насетне кабините ще бъдат заместени от паравани, както при гласуването с машина, така и при гласуването с хартия.
БСП: Даваме възможност на повече хора да застанат пред урните
"С промените в Изборния кодекс даваме възможност на хората да изберат как да гласуват - с хартия или на машина. 47% искат с хартия, 48% - на машина. Свобода на човека е как да гласува", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. "Даваме равни възможности и на тези, които искат на машина, и на тези, които искат на хартия. Нашето предложение е не да махаме машините, а да има и машина, и хартия, и всеки да прецени", поясни тя. И припомни, че предложението за въвеждане на смесено гласуване по желание на гласоподавателя е одобрено още на заседанието на конгреса на БСП на 22 януари т.г., а преди това - и на заседание на Националния съвет на партията и на Изпълнително бюро, след допитване до структурите.
По думите на Нинова се е дал адекватен отговор на съмненията за злоупотреби с машинното гласуване - гласуване с хартия и на машина, да се брои под видеонаблюдение, да няма тъмни стаички, където да се правят манипулации, и всички партии да имат участие в комисиите.
"Искаме честен изборен процес, честно отчитане на гласовете и свобода на избор на хората. Това са принципите, на които сме стъпили", категорична бе Корнелия Нинова.
Тя обърна внимание, че все още няма доклад на ЦИК дали има разминавания между машинния протокол и преброените бюлетини, което засилвало подозренията.
60% от по-възрастните предпочитат бюлетината
60 на сто от избирателите на БСП, ГЕРБ и ДПС в по-напреднала възраст са използвали хартиена бюлетина на последните избори през октомври т.г., сочи проучване на Института за развитие на публичната среда. Гласуване с хартия имаше в 2515 секции в страната, като в избирателните им списъци са били включени 325 291 гласоподаватели. Още 19 647 са били дописани под черта. Бюлетини са пуснали в урните 175 308 души, като избирателната активност е била 50,7%.
Вот с машини имаше в 9369 секции на територията на страната, като в 1105 от тях имаше по две устройства. В списъците в тези СИК бяха записани 6 232 861 души и дописани още 62 464, имащи право на глас. В тези секции вота си са дали общо 2 229 736 души, което се равнява на избирателна активност от 35,4%.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.