Глад за работна ръка на Острова
Британски производители на храни искат затворници да им помагат
/ брой: 162
Във Великобритания са изпаднали в криза, породена от липсата на работна ръка, съобщава агенция БГНЕС. Отчаяни производители на храни в страната отправиха молба към правителството да позволи на затворници да се притекат на помощ за решаване на проблема с недостига на работници, породен от Брекзит и пандемията от КОВИД-19.
От Асоциацията на независимите производители и доставчици на месо, която представлява касапите, работниците в кланици и цехове за преработка на храни заявиха, че днес имат среща с представители на Министерството на правосъдието, за да проучват възможностите как в бранша да бъдат взети на работа бивши и настоящи затворници. Компаниите се опитват да привлекат лишените от свобода чрез схема за платен труд и временно освобождаване. Освен това те контактуват с благотворителни организации да им окажат помощ за привличане на бившите нарушители на закона, които при нормални условия имат трудности да си намерят работа след излежаната присъда.
Тони Гуджър от Асоциацията заяви пред вестник "Гардиън", че някои компании вече работят по схемата за платен труд и временно освобождаване и са изключително доволни от работата на затворниците. Той дори казва, че от един затвор са му отказали помощ, защото квотата им за пускане на наказаните по тази схема вече е запълнена.
Припомняме, че недостиг за работници има не само в хранително-вкусовата промишленост. Миналия месец на Острова съобщиха за недостиг на около 90 000 шофьори на камиони. Това доведе до опразване на рафтовете по някои супермаркети, тъй като нямаше кой да превозва стоките. Тогава беше поискана помощ от военните. Преди държавата да излезе от ЕС там работеха предимно мигранти от Източна Европа, най-вече българи и румънци. Въведените нови права принудиха много от тях да търсят препитание в други страни или да се върнат в родината си.