20 Юли 2025неделя22:04 ч.

Гиздави носии от Кюстендилско дивят пловдивчани през май

С усета на фин естет нашенката везала своите и на домашните си премени

/ брой: 100

автор:Веселка Венкова

visibility 4440

Етнографска изложба, показваща оригинални мъжки, женски и детски носии от ХIХ и ХХ век, подреди в Пловдив Регионалният исторически музей "Акад. Йордан Иванов" от Кюстендил. "Премених се, натъкмих се, аресах се!", е онасловена пищната сбирка, в която посетителите ще имат досег с многообразието от багри в облеклата, ще усетят богатия духовен свят на българина от онзи край и ще почувстват любовта и таланта на нашенката, усета й да вплита красотата в орнаментика и декорация.
Фолклорният костюм е знак за национална принадлежност, местожителство, пол, семейно и социално положение, занятие, религия. Женската носия отразява по-ярко възрастта и семейния статус, а мъжката - материалното и социално положение, професията. Дрехата излъчва красота, предизвиква търсени нагласи и чувства, използва се дори за постигане на магически ефект върху съдбата на човека.
Изложбата, която ще остане до 31 май в Куюмджиевата къща (Етнографския музей) под тепетата, представя колекция от автентични народни носии. Най-типична за Кюстендилско е саята, казват етнолозите, украсена по пазвата и по ръкавите с богата сърмена орнаментика, а при някои и по полите. Ризата там е туникообразна, от домашно тъкано кенарено или памучно платно. Отличава се с разнообразна шевица по местата, които остават непокрити от горната дреха. Важен акцент от традиционния народен костюм е нагръдникът. Наричат го "съхраненото оръжие на жената", "броня, пазеща женската сила".
Пазвата, ръкавите, полите са плътно покрити с везмо. В народните представи везбата има магическата способност да носи здраве и благоденствие на човека. Всяка чертичка, фигурка и цвят означават думи и фрази, които изразяват традиционни представи и понятия.
В народната представа за мъжкия костюм от ХIХ век колкото са по-набрани и по-ниско е надиплено дъното на потурите, толкова по-заможен е притежателят им. Горните дрехи - елек (долама, аба, антерия) придават завършеност на мъжкото облекло. Правели ги прави и къси до кръста. Постоянен елемент и в Кюстендилско обаче са широкият пояс и коженият калпак.
Освен облекло изложбата представя и накити от Кюстендилския край - пафти с различна форма, тепелъци, обици, пръстени, гривни и още много други.
 Експозицията "Премених се, натъкмих се, аресах се!" отново доказва, че българката не се е доверявала много на поговорката: "Хубавият кон и под скъсън чул си личи". Тя обичала да се премени и натъкми в създадената лично от нея премяна и да се нагизди със своите си накити.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ