05 Юни 2025четвъртък10:42 ч.

Гешевщината и правото

/ брой: 4

автор:Йордан Мичев

visibility 6205

"Задачата пред разследващия екип по КТБ беше със сложност, близка до това с дизелов двигател да кацнеш на Луната..."

"Имаме доказателства, за които всеки разследващ и прокурор мечтае..."

Това са все изявления на зам.-главния прокурор Иван Гешев по делото за фалита на КТБ, по което бе наблюдаващ обвинител. Резултатите от това мегадело са твърде противоречиви и са обект на друга дискусия, по-близка до политиката, отколкото до правото.

Вчера обаче свръхактивният прокурор ни сервира нова порция от странните си изявления по други дела от обществен интерес. Според дясната ръка на Цацаров "съдебни охранители са намерили телефон, скрит в кутия за сок, в килията на Николай Банев преди десетина дни". По телефона Банев контактувал с руски лобисти и предлагал "сформиране на евразийска народна партия в България, която да защитава чужди интереси". Не само това, ами искал и политическо убежище в Русия и му била обещавана защита пред европейския съд от руски адвокати. Обсъждала се е и "хибридна война в негова защита", а в разговорите се споменавал "известен български журналист, който да почне тази медийна атака".

Оставяме настрана, че "това са много приказки на пазара" и напълно се разминават с начина, по който трябва да говори висш магистрат. Но такива словесни излияния са на път да ни вкарат в сериозен дипломатически скандал с Русия, от което най-малко имаме нужда.

Гешев отскоро е споменаван като най-вероятния нов главен прокурор, който трябва да бъде избран в края на годината. Проблемът е, че и от действията му, и от публичното му говорене толкова много лъха манталитетът на Борисовци и Цветановци, че вероятно всичко в прокуратурата ще си е постарому - много шум и перчене, малко успешни дела и нулева борба с корупцията. Впрочем, покровителите му неслучайно толкова драпат да няма предсрочни избори до края на 2019 г. Защото за оцеляването им е жизнено важно кой ще командва на последния етаж в Съдебната палата.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1046

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1032

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1031

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ