ГЕРБ и Радев се разминали в оценките за Сирия и Украйна
Оценките на президента Румен Радев за ситуацията в Сирия, Украйна и на Балканите са се разминали сериозно с позицията на ГЕРБ. Това най-вероятно е предизвикало обвиненията на Цветан Цветанов, който след КСНС вчера обяви, че държавният водел страната към излизане от ЕС и НАТО.
В същия дух, но с не толкова остри думи, се изказа тази сутрин и вицепремиерът Екарина Захариева. Тя обясни пред Нова тв, че становището, предложено от Радев, "щеше да ни представи в неловка ситуация в ЕС и НАТО. Там имаше притеснителни неща в предложения документ".
От думите й стана ясно, че "притеснителна" за ГЕРБ е била именно констатацията, че ударите срещу Сирия са били без санкция на Съвета за сигурност на ООН. Както ДУМА писа, тази част е отпаднала от крайния вариант на позицията, гласувана от членовете на КСНС.
От пресцентъра на президента публикуваха първоначалния текст на позицията, опровергавайки твърденията на Цветан Цветанов.
В документа се коментира ситуацията не само в Сирия, но като цяло в Близкия Изток и напрежението около Украйна:
"Въпреки декларираната победа над ИДИЛ, конфликтът в Сирия се разраства. Нанесените удари по обекти от територията на Сирия от създадената ad hoc коалиция (САЩ, Великобритания и Франция), без резолюция на Съвета за сигурност на ООН, покачват риска от ескалация на напрежението в региона. Отделно Турция провежда самостоятелна операция в Северна Сирия, Израел нанася въздушни удари по военни обекти на Сирия. Ситуацията се усложнява от действията на Руската Федерация и Иран, които имат свои контингенти и провеждат операции на територията на Сирия. Концентрацията на военна сила и нарастването на конфронтацията в региона покачват риска от глобален конфликт."
Във връзка с конфликта в Украйна от президентството предложили позиция, според която кризата в района остава неразрешена. "Въпреки декларациите от участниците в конфликта за спазване на Споразуменията от Минкс, същите се напушват системно."
Именно тези текстове, според вицепремиера Захариева, били "тотално различни от общите позиции, които са оповестени и за Сирия, и за Украйна". Нямало как, по думите й, този вид на документа да бъде подкрепен и затова неслучайно е излязъл в друг вид. "Щеше да бъде изключително проблемно за положението на България като член на Европейския съюз", добави тя.