Георги Свиленски: Ако Радев забави процедурата с мандатите, значи е част от сглобката
Съветниците ни бяха използвани по най-долнопробния начин от задкулисието в Столична община, казва зам. - председателят на парламентарната група на БСП
АКЦЕНТИ
Избързвайки с оставката, на практика стартираха процедурата за избори 2 в 1, за ротацията трябваше време за преговори
Откакто съм депутат, не се е случвало оставка да е приемана с 216 гласа "за" и без нито един "против", поне от кумова срама
Нинова има един мандат като председател на партията, а в устава са разписани два
Доколкото познавам Борисов - хич не е щастлив, че оставката е приета, вероятно желанието им е било това правителство да бъде въртяно на шиш още няколко седмици
Разпределението на регулаторите е мястото, където ги стяга чепикът ДПС и ГЕРБ
Президентът направи много грешки, но само глупак прави една и съща грешка няколко пъти и очаква различен резултат.
- Г-н Свиленски, гласувахте оставката на кабинета “Денков” с 216 гласа “за”. Очаквахте ли такова единодушие?
- Първо, не очаквах, че ГЕРБ ще се съгласят оставката да бъде разгледана като първа точка в сряда, тъй като на Председателски съвет председателят на НС няколко пъти попита ПП-ДБ дали държат точката да е в дневния ред. Което означава, че има вътрешни противоречия в сглобката.
Второ, несериозно беше оставка да се включва в тази процедура - първа сряда от месеца и право на парламентарните групи да включват точки.
Колкото до самата оставка - тя трябваше да мине. Радвам се, че и самите управляващи от ГЕРБ и ПП, и ДПС, които ги подкрепят, са разбрали, че това правителство е вредно за България и трябва да си отиде.
Днес е хубав ден за България, тъй като не се е случвало, поне откакто съм депутат, оставка да се приема с 216 гласа “за” и без нито един “против”. Тоест - няма по-нехаресвано правителство от това на сглобката. От кумова срама можеше да има поне един знаково “против” оставката. Но явно всички са осъзнали грешката си. Или си мислят, че гласувайки оставката, ще измият срама си пред очите на тези, които ги подкрепиха.
- Това е изкривена трактовка на опозиционер, защото е ясно, че има договорка тази оставка да бъде гласувана, за да бъде направена ротацията. Друга процедура няма.
- Това е трактовката на народен представител с 10 г. опит, гласувал няколко оставки и вота на недоверие, който гледа политическата ситуация.
- На заседанието на Председателския съвет усетихте ли недоволство в ГЕРБ, че оставката ще се гласува в отсъствието на Борисов?
- Доколкото познавам г-н Борисов и политическия му нюх - хич не е щастлив, че оставката е приета, тъй като вероятно техните желания са били това правителство да бъде въртяно на шиш още няколко седмици. Може би разпределението на регулаторите е мястото, където ги стяга чепикът ДПС и ГЕРБ. Явно там не постигат съгласие и не могат да ги овладеят еднолично, без правото на вето. С това действие ПП на практика ускориха процеса - или по приемане на тяхното условие за вето върху регулаторите, или отиване на избори.
- Очаквате ветото върху назначенията в регулаторите да е проблем, въпреки че от меморандума на ПП-ДБ то мина в споразумението на ГЕРБ?
- Ще видим в следващите дни. Пак казвам - председателят беше изненадан и общо взето имах усещането, че не им се искаше първата точка да е оставката на правителството.
- Като гледате как се развиват отношенията им, кой вариант ви изглежда по-реалистичен - избори или ротация?
- Избори 2 в 1. Днес на практика се даде старт към тази процедура. Тъй като, за да се случи ротацията, възможността беше да се отложи във времето приемането на оставката, за да има нови преговори. Сега вече сме в процедура на т.нар. парламентарна рулетка - президентът трябва час по-скоро да пристъпи към консултации и да връчва мандати. И още следващата седмица да е ясно дали ще има правителство.
- Не очаквате президентът да бави процедурата, така ли?
- Ако президентът започне да бави, значи е влязъл в сглобката като поредното зъбно колело.
- Защо смятате, че избори са по-вероятни и ГЕРБ и ПП-ДБ няма да се разберат в крайна сметка? В споразумението на ГЕРБ са записани част от нещата от меморандума на ПП-ДБ, акад. Денков и Кирил Петков го определиха като добра основа за преговори...
- Това е прах в очите на хората. Това е мъглата, която пускат, за да може зад нея да си разпределят регулаторите. Проблемът е в разпределението на регулаторите и на постовете на министри и зам.-министри. ГЕРБ искат такива, ПП не искат да им дават - това е истината.
- Но нямат ли по-големи шансове да разпределят регулаторите, ако няма предсрочни избори?
- Не, защото и двете страни са много алчни и няма да отстъпят. Те не мислят за решаването на проблемите на хората, а
- Има ли опция за друго мнозинство в този мандат на парламента?
– Не мисля, че е полезно. Сигурно математически може и да се измисли нещо, някой да не участва, някакво прикрито мнозинство... Но ще е по-вредно от това, което е в момента. И мисля, че партиите го осъзнават и по-скоро са за това да се мине през избори. Така е по-честно към избирателите.
Защото ако не друго, то след това управление на избирателите им стана ясно кои са ПП-ДБ, кои са ГЕРБ, кои са ДПС. Стана им ясно и кои са БСП, какво отстояват. Кои са и "Възраждане", с подкрепата, която дадоха нееднократно на ГЕРБ. Така че на тези избори ще имаме един по-обективен резултат на политическо представителство. Хората ще знаят като гласуват за БСП какви политики ще получат, като гласуват за "Промяната" - да знаят, че ще бъдат излъгани. Като гласуват за "Възраждане" - да знаят, че с техните гласове ще бъде реализирана политиката на ГЕРБ.
- Какво значи, че ще бъдат излъгани - нека припомним, че БСП беше в коалиция с "Промяната", въпреки че на изборите бяхте опоненти...
- Точно така, но не позволи нито едно обещание на правителството и на тези хора, които бяха на площада, да бъде предадено. Не позволи това да се случи и затова бяхме свалени от власт. А сега ПП - с ясното съзнание, че щяха да арестуват Борисов, те го изпраха. Между другото - може би записът от тяхното заседание свърши или в момента е на пауза. И чакаме втората част от записа, за да видим какво предстои следващите 9 месеца. И понеже записът свърши, затова и правителството падна. Иначе всичко, което трябваше да се случи по записа, то се случи.
- Но за партиите не е ли по-изгодно да се разберат с оглед “заплахата” Радев да извади проекта си при предсрочни парламентарни избори?
- Президентът направи много грешки, но не вярвам да прави една и съща грешка няколко пъти, защото само глупак прави една и съща грешка няколко пъти и очаква различен резултат. Президентът веднъж направи партия, втори път... Трети път да прави партия и да отива на избори - все пак на този човек трябва да му е дошъл акълът в главата и да му е ясно, че така не се прави в политиката. Няма как да бъдеш президент и да моделираш партия, която да я подкрепяш по някакъв начин и да очакваш да събере подкрепа.
Ако иска да прави партия, пътят е излизане от президентството и явяване с всички нас, политическите субекти, на избори пред хората. Но там е трудно, защото се срещаш очи в очи с хората и имаш да отговаряш на много въпроси за това, което си правил.
– Видяхме на Шипка, обаче, че хората харесват Радев.
- Не мисля, че хората на Шипка показаха лично мнение към президента или към който и да било. Хората показаха нито едно освиркване на националния празник, така че за мен това не беше удачна акция на тези, които го направиха.
- А възможно ли е при предсрочни избори сега Радев да излезе от президентството и да играе?
- Не знам какви са политическите му амбиции, до момента няма такава заявка. На много хора им се иска да се качат на рейтинга на президента и благодарение на това партиите им да успеят, но не се получава, както видяхме. Българският избирател е разумен, трезв, лъган много пъти, включително и с “Продължаваме промяната”, и с “Български възход”. Е, колко пъти трябва в рамките на 2 г. да излъжеш избирателя, за да му стане ясно, че тези партии са изкуствени проекти, чиято единствена цел е да ерозират подкрепата на БСП.
- БСП сама си ерозира подкрепата...
- Не, подкрепата на БСП се ерозира с такива действия. Или както беше казано в записа: “ала-бала с президента”. Пипнахме машините и БСП стана 10%, а ПП - 19%.
- Винаги обвинявате някой друг за състоянието на БСП, а не себе си - за това, че непрекъснато се създават вътрешни сътресения, изключват се хора. Ето, последният пример е с БСП в София.
- Това, че БСП изключва хора, са неверни внушения. Последният изключен е Кирил Добрев, други след него няма.
- Но Добрев беше върнат от съда, а на конгреса изключихте още хора...
- Да, това беше на конгреса. Има 20-ина души, за които на последния Национален съвет констатирахме прекратяване на членството им, защото са участвали в други листи, което е против устава ни. Няма нито един изгонен за казано мнение или инакомислещ, както се определят.
– Какво ще правите с БСП - София - ще затворите ли “Леге”? И как ще се развие скандалът там?
- Нека първо да кажем защо се случи всичко това - нашите общински съветници предадоха левите избиратели в София.
- Това не е ли двоен аршин - на много места БСП подкрепя ГЕРБ, Нинова се снима с шефка на общински съвет от ГЕРБ, подкрепяхте Вежди Рашидов за шеф на парламента, бяхте в управление с ПП и ДБ...
- Опорните точки на тези наши другари ги знаем. Но докато бяхме в управление с ПП и ДБ, Паметникът на Съветската армия си стоеше в Княжеската градина и никой дори не помисли да бъде съборен.
Да, избрахме Вежди Рашидов, но за да бъде сложен край на парламента. Разликата между общинския съвет и парламента е, че за да се разпусне НС, трябва да има председател. Докато в общинския съвет - за да не се допусне управлението на ГЕРБ, което ще се случи в момента, трябваше да не се избере председател. И БСП стана съучастник в това ГЕРБ да бъде върнат в Столична община.
Нашите съветници изтъкнаха 3 аргумента да има СОС - внесени от тях доклади за сваляне знамето на Украйна, за референдум за Паметника на Съветската армия и за общинско дружество по чистота. Месец след сформирането на СОС тези доклади не само не се придвижват, те се отхвърлят в комисиите. Нашите общински съветници са си дали подкрепата за нищо.
И най-големият връх е да дадеш комисията за борба с корупцията на ГЕРБ. Тези, които щяха да борят корупцията в Столична община, да сменят модела, да разкриват ремонта на ремонта, дадоха тази комисия на ГЕРБ. И нито едно от решенията, заради които уж трябваше да се легитимира този избор на председател, не е прието и няма да бъде реализирано. Съветниците ни бяха използвани по най-долнопробния начин от задкулисието в Столична община.
Казвам го с болка, защото съм бил общински съветник и знам какво ми е коствало да изобличаваме пороците на управлението на ГЕРБ. И как част от нашите съветници сега потъпкаха всичко, правено години назад за разобличаването на този модел. Ако местните избори сега бъдат касирани - няма как те да излязат и да обясняват на хората как ще променят нещо в София. Нищо не могат да променят, те могат да бъдат съучастници на хранилка, която очакват.
- Но след като разделихте съветниците - защо Диана Тонова не се отказа от зам.-шефския пост в СОС и знаково да напусне, като не сте съгласни с това, което се случва?
- Всяка група в СОС има зам.-председател и това е част от функционирането му. Дали ще напусне, или не - няма значение, тъй като и дневният ред, и всичко се формулира от председателя на СОС.
Ваня Григорова също не е подкрепила този избор, така че това е правилната политическа позиция. За нашите съветници - груба политическа грешка!
И се надявам сега пълният цикъл отчет и избори в градската организация да мобилизира, стабилизира и укрепи градската организация въпреки опитите за противопоставяне. Обявяват някакви хора за ликвидационен съвет, но той се състои от 120 души, включително трима бивши председатели на градската организация. Всички те са част от работната група, загрижени за бъдещето на градската организация, защото знаят какво им е коствало тази
- Сложихте ли вече катинара на “Леге”?
- Това е опорна точка на Таков, който вероятно сънува, че някой ходи с катинар зад него и иска да му заключи работното място. Разбира се, че не се случва. “Леге” не е нито на Таков, нито на Свиленски, а на столичните социалисти. Този стремеж да се превърнат в жертва няма да им се получи, защото нашите социалисти не са толкова наивни. Нали всички очакваха те да бъдат изключени, наказани или обезглавени, а не се случи нищо такова. Разбира се, те ще получат оценката на членовете на организациите си.
- С тази процедура вие реално ги обезглавихте - те не могат да се кандидатират отново за тези постове за 1 г.
- От 24 районни председатели около 4-5 са тези, които имаха право да се кандидатират пак, защото другите са с два и повече мандати. Дали сега, или след 2 месеца, те просто нямат право. Сега го използват, за да се оплакват.
- Но Таков не е с 2 мандата, а няма да има право отново да се кандидатира.
- Таков няма моралното право да се кандидатира след това, което направи в Столична община. И без пълния цикъл отчет и избори той няма право да води градската организация, след като излъга тези 44 хиляди, които гласуваха за БСП. Таков и действията на съветниците сложиха кръст върху всичко, което направиха на местните избори.
- А Нинова има ли право да се кандидатира отново за лидер?
- Това зависи от българските социалисти - ако получи тяхната подкрепа и бъде издигната от основни и общински организации и бъде избрана на прекия избор - защо не.
- Но двата мандата не важат ли и за лидера?
- Първо, нека да четем устава.
- Като Дявола евангелието ли?
- Не. Искам да го четем такъв, какъвто е. Там ясно е написано кой колко мандата има право.
- Тоест ще се случи това, за което предупреждава вътрешната опозиция - Нинова ще се кандидатира за трети мандат?
- Не мога да кажа дали ще се кандидатира. В БСП никой не се кандидатира сам, трябва да бъдеш предложен. Така че спекулациите, че Нинова сама ще се кандидатира, че е незаконен третият мандат - в устава пише “два мандата.
- Това все пак й е втори мандат, както и да е записано по документи - преди това е била на Националния съвет, сега е на партията, все е председател...
– В устава пише “председател на партията”. Няма закон, който да действа със задна дата. Когато въвеждахме мандатността за председателите - това влезе в сила от момента на приемането. Това не е тълкуване на Георги Свиленски, а се учи в първи курс на Юридическия факултет.
- С насрочването на този цикъл отчет и избори обаче не отнехте ли на структурите възможността да излъчват кандидати за евродепутати?
- На събранията, които предстоят в основните партийни организации (ОПО) и районните организации ще продължи номинацията на кандидати за европейските избори. Те ще бъдат обсъдени на районните конференции, след това на градската. И след това ще бъдат представени на Националния съвет, който ще подреди листата. Ако някои районни организации не успеят да проведат конференции по различни причини, всички номинации, които са получили от ОПОтата, ще бъдат представени на вниманието на Националния съвет и нито едно име да не бъде подминато.
- Ще видим ли в евролистата ви отново Сергей Станишев, ако той има номинации?
- Не знам дали има такива. Ако постъпят, ще ги обсъдим.
Визитка
Георги Свиленски е роден на 9 октомври 1970 г. във Велико Търново. По професия е строителен инженер. Член е на БСП от 1990 г. Бил е два мандата общински съветник и зам.-председател на ПК по транспорт и транспортна инфраструктура в Столичен общински съвет към Столична община.
Осми мандат депутат от БСП, избран от 24-и МИР - София.
В 47-то Народно събрание от 15 декември 2021 г. е председател на парламентарната група на „БСП за България“.
В 48-то Народно събрание е зам.-председател на парламентарната група на „БСП за България“ и председател на парламентарната комисия по транспорт и съобщения.
Георги Свиленски е член на Националния съвет на БСП.