Георги Кадиев подаде оставка
БСП трябва да работи за трайното привличане на нови гласоподаватели, а не да се занимава с измислени лидерски битки, категоричен бе Румен Овчаров
/ брой: 274
Загубилият кандидат за кмет на БСП в София Георги Кадиев подаде официално оставка от градското ръководство на партията в София. Той направи това на драматично тричасово заседание на Градския съвет в понеделник, което трябваше да направи анализ на миналите избори и да даде оценка на представянето на социалистите.
Основните критики към Кадиев бяха, че е получил 183 гласа по-малко от листата на левите съветници и че е работил с два щаба - собствен и партиен, което създало голямо объркване, напрежение и скандали.
Именно около анализа на тези данни станаха и най-големите спорове на пленума. Според Кадиев самият електорат на БСП не го е подкрепил достатъчно, защото според изчисленията му за него са гласували много хора, които не са официални симпатизанти на левицата. Не съм доволен от резултата, но очевидно не можах да обединя гласовете на БСП, обобщи той. Всички избори в последните 4 години минаха през сърцето ми, душата ми, нервите, каза Кадиев пред Градския съвет. Според него проведените избори са показали, че дългата кампания е необходима на БСП, както и правото на кандидата за кмет да има мнение за подреждането на листата. Кандидатът за кмет увери, че е дал 100 процента от себе си в кампанията и е играл за победа. Не спечелих, но днес мога да погледна всеки един от вас в очите, сподели той.
Според Румен Овчаров местните избори са били знак за оцеляването на БСП
Общинският съветник Росен Малинов заяви, че Кадиев не е бил правилният избор на левицата. Колко пъти трябва да настъпваме желязото и дръжката да ни удря по главата, за да се сетим, че това е мотика, попита иронично той
Всъщност точно подреждането на листата бе също повод за ожесточени критики. На градската конференция на БСП в София преди изборите Кадиев посочи хората, които иска да са на челните места, и делегатите избраха повечето от тях. Кандидатът за кмет защити своето решение и идеята, че е посочил предварително своя управленски екип в общината. Аз видях друго - БСП се е отучила да прави кампания, обвини на свой ред структурите Кадиев. Тези избори ми струваха толкова много, че никой не може да предположи, категоричен бе той.
След своя анализ Кадиев официално обяви, че напуска ръководството на БСП в София. Като мотив той посочи факта, че съветниците от левицата не са го номинирали да бъде техен председател, който той изтълкува като вот на недоверие. Това обаче не свали напрежението - председателката на БСП в "Триадица" и депутатка Анна Янева също се възмути от съществуването на два щаба по време на изборите. Тя остро разкритикува разпространения от щаба на Кадиев анализ на изборните резултати. Според нея той представял вота в "Триадица" като незадоволителен, но не отчитал спецификата на всяка секция. Янева коментира, че БСП трябва и да си направи анализ дали организираните от нея мероприятия са достатъчно ефективни.
Много отдавна не е правена кампания с толкова много желание от нашите структури, бе мнението на евродепутатката Илияна Йотова. Според нея БСП съвсем правилно е заложила на чисто партийна кандидатура. "Искахме да се идентифицираме, искахме да покажем, че не може никой да ни смачка и че дори в тази ситуация в столичния град, който винаги е бил най-труден за нас, можем да излезем с едно силно лице. И за това дадохме всичко в тази кампания", категорична беше тя. Йотова обаче не спести и критиките си към Кадиев основно заради това, че не е екипен играч.
Председателят на Градския съвет Румен Овчаров констатира, че резултатите от вота са показали, че в България са останали три партии - БСП, ГЕРБ и ДПС. Иронията е, че само една от тях е демократична, допълни той. Според Овчаров основната задача на БСП в момента е да идентифицира кои са новите 500 хиляди души, гласували за нея. Това не са леви избиратели, но ние трябва да направим БСП привлекателна партия и за тях, анализира той. Овчаров смята, че БСП трябва да се концентрира именно в тази посока, а не в измислени лидерски битки.
Овчаров е убеден, че местните избори са били знак за оцеляването на БСП, а резултатите в София са добри.
Не можем да бягаме и да се крием от това, че организационните ни структури не са ефективни, голяма част от хората в тях са на възраст, на която не може много да им се разчита, анализира обаче той. Столичният лидер на социалистите призова и за преосмисляне на младежката политика на БСП, защото Младежкото обединение не е удовлетворило задачата за отваряне на партията към младите и активни хора.
Овчаров бе недоволен от финансирането на местните кампании. Според него Националният съвет трябва да преосмисли бюджетната си практика.
Председателят на БСП в "Красно село" Петър Апостолов се похвали с висок резултат в своя район, но пък се оплака, че на социалистите там действа демотивиращо фактът, че нямат общински съветник. Затова той поиска Кадиев да представлява района в Столичния общински съвет.
Манипулациите на изборите, лошият начин за подреждане на листата и слабата финансова обезпеченост бяха посочени като причини за слабите резултати от председателя на БСП в "Кремиковци" Ангел Николов.
Остра критика срещу представянето на левицата на изборите се чу от Татяна Дончева. Според нея резултатът на партийните листи за съветници е много слаб. Взехме 600 хиляди гласа, които на едни парламентарни избори с по-ниска активност ще станат 500 хиляди, накъде с такъв резултат, риторично попита тя. "БСП била алтернатива, друг път. БСП са любимият спаринг-партньор на ГЕРБ", каза Дончева.
Социалистът от "Овча купел" Тодор Костадинов се обяви за "продуцентско-издателско информационен център", който да разработи теория за лявото и да я издаде на брошура. Ама трябва да е нещо секси - ясно, кратко и убедително, това харесват младите, обобщи той.
Не бива да си затваряме очите за едно повдигане на партията, беше оценката и на члена на Изпълнителното бюро на БСП Евгений Узунов. Според него е забележителен фактът, че левицата е привлякла много млади хора да работят по време на кампанията, което било потенциал за развитие.