19 Февруари 2026четвъртък07:16 ч.

Газът поскъпва с 5,7% през август

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 4527

Природният газ ще поскъпне с 5,7 процента през август спрямо сегашната си стойност. Причината за това е ремонт на Трансадриатическия газопровод, който е част от пътя на азерския газ до България. Това е причината, поради която държавният доставчик "Булгаргаз" ще трябва да ползва от запасите в хранилището в "Чирен", става ясно от заявлението на дружеството за цената през настъпващия месец.  
То е за 61,44 лв./MВтч без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, но с включени компоненти за вход на газовата мрежа и обществена доставка.
Заради ремонт на Трансадриатическия газопровод между 5 и 11 август, от каспийското находище "Шах Дениз ІІ" ще влязат с 200 000 МВтч по-малко природен газ вместо количествата по договор от 888 000 МВтч. Така делът на азерския газ м продаваните от "Булгаргаз" количества ще е 68,65 %. Останалите 31,35% ще бъдат осигурени от газохранилището.
"Ако не беше предвидената техническата поддръжка на Трансадриатическия газопровод, цената на природния газ за август щеше да като през юли, тъй като щеше да е изцяло азерски газ, чиято цена не се влияе от борсите", коментира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
Според него високата запълняемост на газовите хранилища – близо 81% в Чирен и над 83% в Европа, са фактори за стабилизиране на цената на газа през следващите месеци, което е благоприятно за българските битови и стопански потребители.

Странен микс от стари политици и НПО

автор:Дума

visibility 33

/ брой: 34

Шифрин с трета титла

автор:Дума

visibility 31

/ брой: 34

Женската щафета в биатлона остана 12-а

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 34

Фейгин завърши 28-а в кратката програма

автор:Дума

visibility 29

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 29

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 28

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 30

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 28

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 34

Накратко

автор:Дума

visibility 29

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 22

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 30

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 26

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 30

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ