20 Февруари 2026петък14:14 ч.

Гасли с първа победа за Франция от 1996 г.

Алфа Таури наруши хегемонията на "великите"

автор:Дума

visibility 499

Пиер Гасли спечели съвършено неочаквана победа в Гран при на Италия, след като състезанието бе спряно, а Люис Хамилтън получи наказание за влизане в питлейна, докато още бе затворен. Пилотът на Алфа Таури излезе втори при рестарта на надпреварата, поведе след като англичанинът влезе в бокса и удържа натиска на Карлос Сайнц в края на надпреварата.
Това е първи успех за Алфа Таури след победата – отново на "Монца" – на Себастиан Фетел през 2008 г. (тогава тимът беше с името Торо Росо).
Гасли е първият френски пилот, който печели победа във Формула 1 от 1996 г. насам. Тогава Оливие Панис взе успеха в една не по-малко луда надпревара в Монако. Гасли закономерно бе избран и за пилот на деня.
„Честно, невероятно е! Не съм сигурен, че осъзнавам какво се случва в момента, беше абсолютно лудо състезание. Преживях толкова много през последните 18 месеца. Взех подиум миналата година, а сега имам победа на "Монца"!“, каза Гасли.
„Думи нямам! Този отбор направи толкова много за мен. Те ми дадоха първия шанс във Формула 1. С тях взех първия си подиум и сега първата си победа. Не мога да им благодаря достатъчно! Колата ни бе много бърза днес, но зад нас имаше също бърз автомобил. Пълна лудост. Не мога да кажа достатъчно. Благодарен и съм на хората в Хонда – спечелихме на писта, където двигателят е важен. Великолепен ден. Не мога да повярвам. В Алфа Таури се бяхме съсредоточили върху работата си и го вършехме стъпка по стъпка, още от миналата година. Невероятно съм щастлив“, призна французинът.
В изключително драматичното състезание отпаднаха и двете Ферарита. След наказанието на Хамилтън и спиране на състезанието, Гасли от Алфа Таури грабна първа победа в кариерата си. На подиума се качиха още бъдещият пилот на Ферари Карлос Сайнц от Макларън и Ланс Строл с Рейсинг Пойнт.
Това бе първата надпревара, която бива спечелена от пилот различен от Ферари, Мерцедес или Ред Бул след 146 поредни успеха на доминантите в моторния спорт.
Световният шампион Люис Хамилтън, който спечели 94-а квалификация, трябваше да изтърпи 10-секундна санкция от маршалите заради непозволено влизане в бокса за смяна на гуми. Това го свлече до последното място, но се пребори с трафика и завърши седми.
След 8 старта Хамилтън води със 164 т., пред Валтер Ботас 117, Макс Верстапен (Нид, Ред Бул) 110, Ланс Строл (Кан, Рейсинг Поинт) и Ландо Норис (Вбр, Макларън) по 57, и др. При конструкторите води Мерцедес с 281 т., пред Ред Бул 158, Макларън 98, Рейсинг Поинт 82, Рено 71, Ферари 61 и др.  
В неделя на пистата "Мугело" е деветият старт - за Гран при на Тоскана в чест на 1000 състезания на Ферари във Формула 1.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ