Гърция: спасението наближава
ЕС обаче поиска от Атина нови закони до дни - това е условието за финансова помощ
/ брой: 143
Гърция трябва да бъде спасена. С нея и целият Европейски съюз. Това бе лайтмотивът от първия ден на антикризисната среща на върха в Брюксел. Атина ще получи новите милиарди само ако изпълни някои определени условия.
Атина може да разчита на допълнителен спасителен пакет в размер до 120 милиарда евро, но само ако гръцкият парламент гласува на 28 юни новия пакет от мерки за икономии, стана ясно на първия ден на антикризисната среща на върха в Брюксел. Председателят на ЕК Барозу каза в тази връзка: "Няма ли реформи, няма и пари!" Приемането от гръцкия парламент на новите закони е спешен въпрос, въпрос на следващите няколко дни, подчерта и европрезидентът Ромпой.
Приемането на тези закони ще създаде условия да бъдат определени параметрите на новата програма за помощ на Гърция с подкрепата на партньорите от еврозоната и от МВФ, добави той, представяйки декларация на лидерите на ЕС. Така ще стане възможно и отпускането в началото на юли на поредния транш от помощта за Гърция, каза Ромпой.
Той съобщи още, че ЕС е готов да помогне на Гърция, като намали до 15% дела, с който тя трябва да участва във финансиране на проектите от регионалните фондове, предаде Асошиейтед прес. До края на 2013 г. Гърция би могла да получи около 15 милиарда евро, ако докаже, че може добре да използва европейските фондове и осигури съфинансиране.
В декларацията си европейските лидери призоваха Гърция да прояви решимост за прилагане на финансовите реформи, необходими за отпускането на нов спасителен план и специално приканиха всички политически партии в Гърция да подкрепят реформите.
През следващите три години помощта за Гърция, която сега се договаря, ще надхвърли 100 милиарда евро. На страната е заявено, че ако парламентът й не одобри до вторник план за спестяване на 28 милиарда евро и за получаване на 50 милиарда евро от приватизация, тя няма да получи следващия транш от 12 милиарда евро от спасителния план, приет миналата година. Гърция трябва да получи тези пари до средата на юли, за да не банкрутира.
Гръцкият опозиционен лидер Андонис Самарас отхвърли обаче всички призиви на ЕС да подкрепи действията за излизане от кризата. С него са разговаряли много от евролидерите, но не са успели да променят позицията му. При това положение премиерът Георгиос Папандреу ще има само пет гласа в повече, за да прокара мерките за икономии в парламента.
Часове преди решението над 40 души бяха арестувани в Брюксел при акция на т.нар. възмутени, съобщи медийната група Ер Те Ел. Протестиращите навлезли в неутралната зона на града, където не е разрешено организирането на митинги и протести. Акцията е била озаглавена "Тенджери" и се е състояла в района на Европейския парламент. Според участниците гласуваните промени предвиждат държавите да покриват дълговете на банките с бюджетни средства, както и да намаляват публичните разходи, което те определят като ирационално икономически и несправедливо от социална гледна точка.
Изненада: 60% от германците смятат, че тяхната страна трябва да помогне на Гърция в дълговата криза в еврозоната, независимо дали това й харесва или не. Това става ясно от най-новото проучване на общественото мнение на телевизия ARD на 21 и 22 юни сред 1001 анкетирани, предаде АП.